Як берегти здоров’я в спекотну погоду під час спалаху COVID-19 - Житомирський обласний центр громадського здоров'я

Щороку висока температура повітря негативно впливає на здоров’я багатьох людей: особливо страждають особи старшого віку, немовлята, люди, яким доводиться працювати на відкритому повітрі, і хронічні хворі. Спека може викликати у людей знесилення і тепловий удар та загострювати вже наявні хвороби, зокрема серцево-судинні та респіраторні захворювання, хвороби нирок або порушення психічного здоров’я. Однак негативним наслідкам спекотної погоди для здоров’я значною мірою можна запобігти, дотримуючись рекомендацій.

Тримайтеся від спеки подалі

У найспекотніший час доби намагайтеся не виходити на вулицю і не займатися справами, які вимагають великого фізичного напруження. Для відвідування магазинів скористайтеся часом, спеціально відведеним для вразливих груп населення, якщо такий порядок прийнятий там, де ви живете. Тримайтеся в тіні, не залишайте дітей або тварин у припаркованих автомобілях, а якщо є необхідність і можливість, проводьте 2-3 години на день у прохолодному місці, дотримуючись фізичної дистанції не менше 1 метра від інших людей.

Зберігайте прохолоду у себе вдома

Для охолодження свого житла використовуйте нічне повітря. Знижуйте теплове навантаження всередині квартири або будинку протягом дня – для цього потрібно закрити штори або жалюзі і вимкнути якомога більше електроприладів.

Не допускайте перегріву і зневоднення вашого організму

Носіть легкий і вільний одяг, стеліть легку постільну білизну, частіше приймайте прохолодний душ або ванну і регулярно пийте воду, але тільки не підсолоджені, алкогольні і кофеїновмісні напої.

Намагайтеся не виходити на сонце або на повітря, якщо його температура вища 25°С, так як не доведено, що сонце або спека запобігають або лікують COVID-19, а ось ризик отримати сонячний опік або обумовлену перегрівом хворобу через них буде вищим. Підхопити інфекцію COVID-19 ви можете незалежно від того, наскільки сонячною або спекотною буде погода, так що краще правильно захищайте себе й інших: регулярно мийте руки, кашляйте тільки в згин ліктя або в серветку і намагайтеся не торкатися обличчя.

Піклуючись про себе, не забувайте дізнатися, як справи у ваших рідних, друзів і сусідів, які більшу частину свого часу проводять одні. Уразливі люди в спекотні дні можуть потребувати допомоги, і якщо хто-небудь з тих, кого ви знаєте, входить до групи ризику, допоможіть їм отримати підтримку, неодмінно дотримуючись при цьому рекомендацій щодо фізичного дистанціювання.

Якщо ви або будь-хто інший відчули нездужання – запаморочення, слабкість, стан тривоги, сильну спрагу або головний біль – зверніться по допомогу. Якомога швидше перейдіть у прохолодне місце і виміряйте температуру тіла. Будьте уважні і не прийміть перегрівання організму за жар (підвищення температури). Якщо є сумніви, відпочиньте в прохолодній обстановці не менше 30 хвилин і випийте води, щоб відновити водний баланс, але не пийте напоїв, підсолоджених цукром або тих, які містять кофеїн чи алкоголь. Якщо і після цього температура тіла залишається високою, це вже, ймовірно, жар, і вам слід звернутися до медичного фахівця. Якщо ж після відпочинку в прохолодному середовищі температура тіла впала і самопочуття покращилось, то це, швидше за все, тепловий стрес.

Якщо у вас виникли болючі м’язові спазми, негайно перейдіть у прохолодне місце, де можна відпочити, і пийте розчини оральної регідратаційної солі, що містять електроліти. Якщо теплові судоми не проходять і через годину, зверніться по допомогу. Проконсультуйтеся зі своїм лікарем, якщо ви відчуваєте незвичайні симптоми або якщо симптоми не проходять або ви підозрюєте, що у вас жар. Якщо ви помітили у когось сухість шкіри і розлад свідомості, судоми або втрату свідомості, негайно викликайте лікаря або екстрену допомогу.

Особи старшого віку і люди, у яких вже є проблеми зі здоров’ям (наприклад, астма, цукровий діабет і хвороба серця), повинні уважніше ставитися до свого здоров’я, оскільки вони більш уразливі як до впливу спеки, так і до ускладнень від COVID-19.

За матеріалами Європейського бюро ВООЗ

Обласний центр громадського здоров’я.