ВСЕСВІТНІЙ ТИЖДЕНЬ ПІДТРИМКИ ГРУДНОГО ВИГОДОВУВАННЯ-2021 - Житомирський обласний інформаційно-аналітичний центр медичної статистики

З 01 по 07 серпня 2021 року триває Всесвітній тиждень підтримки грудного вигодовування. Ця щорічна акція, започаткована 1992 року на відзначення Інночентійської декларації про захист, заохочення та підтримку грудного вигодовування, проходить під егідою Всесвітнього альянсу дій на підтримку грудного вигодовування (WABA) в тісному співробітництві з ЮНІСЕФ.

Оптимальне грудне вигодовування критично важливе – завдяки йому можна було б щорічно рятувати понад 820 000 дітей у віці до 5 років.

В Україні підтримка грудного вигодовування була започаткована 1995 року. З 2001 року розпочата сертифікація закладів охорони здоров’я на відповідність критеріям ВООЗ та ЮНІСЕФ «Лікарня, доброзичлива до дитини». А з 2004 року в закладах системи охорони здоров’я України, де отримують медичну допомогу матері і діти, впроваджується Розширена Ініціатива ВООЗ та ЮНІСЕФ «Лікарня, доброзичлива до дитини», яка є невід’ємною частиною правової та політичної бази України у сфері охорони материнства і дитинства.

Одночасно з Всесвітнім тижнем та на виконання наказу МОЗ України від 28.10.2011 року № 715 «Про подальше впровадження Розширеної Ініціативи «Лікарня, доброзичлива до дитини» проводиться Всеукраїнський тиждень підтримки грудного вигодовування під гаслом: «Захист грудного вигодовування: спільна відповідальність».

Рекомендації ВООЗ і ЮНІСЕФ щодо оптимального годування дітей грудного та раннього віку полягають у наступному:

  • ранній початок грудного вигодовування протягом години після народження дитини;
  • виключно грудне вигодовування протягом перших шести місяців життя;
  • введення належного поживного і безпечного підгодовування з шести місяців поряд з продовженням грудного вигодовування до досягнення дитиною віку двох років і більше.

За даними обласного центру громадського здоров’я, за 2020 рік у Житомирській області серед дітей до 1 року перебували на виключно грудному годуванні:

  • від народження до 3 місяців – 2305 дітей (26,25 %);
  • від народження до 6 місяців – 3761 дитина (42,83 %).

Грудне молоко є ідеальною їжею для немовлят. Воно безпечне, нешкідливе і містить антитіла, які допомагають захистити від багатьох поширених дитячих хвороб. Завдяки ранньому початку грудного вигодовування – протягом години після народження дитини – забезпечується захист від інфекцій і знижується смертність новонароджених. Виключно грудне вигодовування протягом шести місяців має багато переваг. Основною з них є захист від шлунково-кишкових інфекцій.

Грудне молоко є також важливим джерелом енергії і поживних речовин для дітей у віці 6-23 місяців.

Діти, що перебувають на грудному вигодовуванні, рідше мають надмірну вагу або ожиріння і менш схильні до діабету в більш пізньому віці. У жінок, які годують грудьми, також знижується ризик появи раку грудей і яєчників.

Покращення розвитку дитини та зменшення витрат на охорону здоров’я за рахунок грудного вигодовування приводить до економічних вигод для окремих сімей, а також на національному рівні.

Підтримаймо батьків та створімо умови для грудного вигодовування сьогодні і для майбутніх поколінь!

Обласний центр громадського здоров’я.