Усі школи в Європі повинні залишатися відкритими і водночас захищеними від COVID-19 – ВООЗ та ЮНІСЕФ - Житомирський обласний інформаційно-аналітичний центр медичної статистики

Зовсім скоро мільйони школярів у Європейському регіоні, де поширюється надзвичайно заразний дельта-штам SARS-CoV-2, повернуться після канікул до школи. Регіональне бюро ВООЗ у Європі закликає уряди залишати школи відкритими і водночас вжити всіх необхідних заходів, щоб мінімізувати ризик передачі вірусу.

Такі заходи включають пріоритетне щеплення вчителів та іншого шкільного персоналу від COVID-19 у рамках національних кампаній вакцинації, а також забезпечення вакцинації населення, яке належить до груп ризику. Крім того, потрібно розширити кампанію щеплення дітей віком від 12 років, які мають супутні захворювання, що підвищують їхню вразливість до важкого перебігу COVID-19. Рекомендовано також забезпечити безпеку шкільного середовища шляхом поліпшення вентиляції приміщень, зменшення кількості учнів в одному класі, забезпечення дистанції між учнями за змоги. Безумовно, необхідно регулярно тестувати дітей і персонал та вживати інших запобіжних дій.

«Пандемія спричинила найбільш катастрофічні перебої в освіті в історії. Тому надзвичайно важливо, щоб навчання у школах було безперебійним по всій Європі. Це дуже потрібно для освіти дітей, їхнього психічного здоров’я та здобуття соціальних навичок школи допомагають нашим дітям бути щасливими та продуктивними членами суспільства», зазначив доктор Ганс Генрі П. Клюґе, регіональний директор ВООЗ у Європі. Нам не вдасться подолати пандемію швидко, але безпечне навчання дітей у класах має залишатися першочерговою метою. Ми не маємо забирати в дітей можливості, на які вони заслуговують. Закликаємо всі країни залишати школи відкритими та вжити заходів для зменшення ризику передачі COVID-19, зокрема поширення різних його штамів».

Пришвидшення вакцинації для захисту від дельта-штаму

Надзвичайно заразний дельта-штам SARS-CoV-2 створив додаткові загрози й викликав ще більше побоювань, пов’язаних із поверненням дітей до шкіл. Якщо в суспільстві високий рівень захворюваності на COVID-19, ризик заразитися у школі також зростає. Тому ми всі маємо зробити все можливе, щоб обмежити передачу цього вірусу.

Наявні дані однозначно вказують на те, що повна вакцинація проти COVID-19 значно знижує ризик важкого перебігу захворювання та смерті. Тому за можливості щепитися, будь ласка, зробіть це. Обов’язково пройдіть повний курс вакцинації.

«Вакцинація наш найкращий захист від вірусу. Щоб подолати пандемію, ми мусимо швидко та на справедливих умовах розгорнути вакцинацію в усіх країнах, зокрема підтримувати виробництво та розподіл вакцин та насамперед забезпечити захист найбільш вразливих груп. Ми також повинні й надалі дотримуватися перевірених заходів безпеки, таких як тестування, відстеження контактів, самоізоляція та карантин», запевнив доктор Ганс Генрі П. Клюґе.

Безпека шкіл – відповідальність усього суспільства

«Пандемія триває. Ми всі маємо зробити свій внесок у те, щоб школи по всьому регіону залишалися відкритими. Не можна допустити, щоб у дітей і молоді перервалося навчання й цього року. Вакцинація та заходи безпеки дозволять нам не повертатися до найгірших днів пандемії, коли все зачинялося, а діти не могли продовжувати навчання.

Діти мовчазні жертви пандемії. Найбільш уразливі з них переживають її найтяжче. Ще до поширення коронавірусу найбільш уразливі діти в регіоні або не навчалися взагалі, або навчалися, проте зовсім не на тому ж рівні, що їхні однолітки.

Школа не просто приміщення. Це місце у самому серці наших громад, де діти навчаються, грають у безпечних умовах. Коли школи зачинені, вони не можуть навчатися й спілкуватися з друзями. Крім того, існує ризик домашнього насильства над дітьми. Пандемія погіршила й без того складну ситуацію. Нам потрібно домогтися, щоб школи залишалися відчиненими й безпечними», підкреслив Філіп Корі, заступник регіонального директора ЮНІСЕФ у Європі та Центральній Азії.

Рекомендації експертів

Щоб школи залишалися відкритими та безпечними, ВООЗ, ЮНІСЕФ і ЮНЕСКО підтримали вісім експертних рекомендацій, які розробила Європейська технічна дорадча група ВООЗ для організації навчання під час пандемії COVID-19. Ось ці рекомендації для 53 держав членів ВООЗ у Європейському регіоні:

  • Школи мають зачинятися в останню чергу, а відновлювати роботу першими.
  • Розробіть стратегію тестування.
  • Забезпечте ефективні заходи для зниження ризику передачі вірусу.
  • Захищайте психічний і соціальний добробут дітей.
  • Захищайте дітей із найбільш уразливих груп.
  • Подбайте про покращення шкільного середовища.
  • Залучайте дітей і підлітків до процесу ухвалення рішень.
  • Реалізуйте стратегію вакцинації, розроблену зокрема з метою підтримання процесу навчання у школі.

Довідково

З алгоритмом запису освітян на вакцинацію від COVID-19 в Україні можна ознайомитися за посиланням bit.ly/osvityany_algorytm

Відповіді експертів на запитання освітян про щеплення зібрані у збірці від Міністерства охорони здоров’я (МОЗ) та ЮНІСЕФ: bit.ly/osvityany

Крім того, для шкіл, у яких щеплено 80% персоналу, МОЗ разом із ЮНІСЕФ, магазином «Цитрус» та USAID проводять конкурс «Вакциновані й відкриті», у межах якого розігруються набори з комп’ютерів, гарнітури та роутерів. Детальні умови конкурсу — за посиланням bit.ly/Shkoly_konkurs

За матеріалами ЮНІСЕФ