Тютюн є причиною 20% випадків смерті від ішемічної хвороби серця - Житомирський обласний центр громадського здоров'я

За даними нової доповіді, опублікованої Всесвітньою організацією охорони здоров’я, Всесвітньою федерацією серця і австралійським Університетом Ньюкасла напередодні Всесвітнього дня серця, щороку від серцево-судинних захворювань, викликаних вживанням тютюну, вмирає 1,9 млн людей.

Це одна п’ята загальної смертності від серцево-судинних захворювань, наголошують автори доповіді, настійно закликаючи всіх споживачів тютюну відмовитися від куріння, не чекати серцевого нападу і підкреслюючи, що в порівнянні з тими, хто не курить, у курців частіше і раніше розвиваються гострі порушення серцево-судинної системи.

Ризик серцево-судинних захворювань зростає як при викурюванні всього декількох сигарет на день, так і при курінні час від часу або вдиханні вторинного тютюнового диму. Однак якщо споживач тютюну остаточно кидає курити, то через рік після відмови від куріння ризик розвитку серцево-судинних захворювань знижується на 50%.

«З огляду на сучасний обсяг фактичних даних про взаємозв’язок між тютюном і станом серцево-судинної системи, а також про переваги відмови від куріння для здоров’я, ненадання допомоги у відмові від куріння пацієнтам із серцево-судинними захворюваннями можна розцінювати як зневагу медичними обов’язками або недбалість. Кардіологічні товариства повинні підтримувати і навіть ініціювати зусилля з пропаганди боротьби проти тютюну», – зазначив голова групи експертів з проблеми тютюну Всесвітньої федерації серця д-р Едуардо Б’янко.

У доповіді наголошується також, що бездимний тютюн щорічно стає причиною близько 200 000 випадків смерті від ішемічної хвороби серця. Куріння електронних сигарет теж призводить до підвищення тиску, збільшуючи ризик серцево-судинних захворювань.

Високий тиск і серцево-судинні захворювання, в свою чергу, підвищують ймовірність тяжкого перебігу COVID-19. Нещодавнє опитування ВООЗ показало, що в Італії серед  пацієнтів, які помирають від COVID-19, 67% мали високий кров’яний тиск, а в Іспанії 43% осіб, у яких розвинулись симптоми COVID-19, жили з хронічними серцево-судинними захворюваннями.

 

«На уряди покладено обов’язок захищати здоров’я свого народу і сприяти подоланню тютюнової епідемії. Дотримання заборони на куріння в наших громадах скорочує кількість госпіталізацій, пов’язаних із вживанням тютюну, що в в контексті нинішньої пандемії як ніколи важливо», – заявив керівник підрозділу ВООЗ з боротьби проти тютюну д-р Вінаяк Прасад.

Боротьба проти тютюну – ключова умова зниження серцево-судинної захворюваності. Уряди можуть сприяти людям у відмові від тютюну шляхом підвищення податків на тютюнові вироби, введення заборони на рекламу тютюнової продукції і організації служб допомоги тим, хто кидає курити.

За матеріалами ВООЗ

Обласний центр громадського здоров’я.