Тренінг з розробки стратегічних документів з питань вакцинокерованих хвороб - Житомирський обласний інформаційно-аналітичний центр медичної статистики

28 серпня 2020 року Житомирський обласний центр громадського здоров’я, в рамках реалізації гранту Глобального фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією в Україні, організував тренінг з розробки стратегічних документів з питань вакцинокерованих хвороб. До участі були запрошені лікарі-імунологи та педіатри з Житомирської області, спеціалісти відділу імунопрофілактики та інші фахівці ОЦГЗ, представнии УОЗ ОДА, органів самоврядування ОТГ Житомирської області, ГО «Батьки за вакцинацію». Також онлайн-участь (за допомогою платформи ZOOM) взяли виконавчий директор ГО «Батьки за вакцинацію» Тимофій Бадіков та керівник відділу імунопрофілактики ЦГЗ України Олександр Заїка. Окремими гостями заходу стали консультант агентств GIZ та USAID Ірина Волошина та голова Національної технічної групи експертів з питань імунопрофілактики Федір Лапій.

Житомирська область, безумовно, має проблеми у сфері імунізації населення, як, на жаль, і решта України. Кожен з присутніх учасників поділився своїми історіями проведення вакцинальних кампаній на підпорядкованих територіях, як успішних, так і ні.

Окрему увагу під час обговорення проблемних моментів було приділено наявному та необхідному оснащенню для кабінетів імунізації. Зокрема було обговорено: які необхідні умови для збереження якості вакцин, що входить до компетенції лікарів під час організації процедури і хто має опікуватися закупівлями медичного обладнання. Також було розглянуто питання оптимізації процесу вакцинації та співпраці з медичними інформаційними системами.

Ще одним важливим пунктом обговорення стала проблема позакалендарних вакцинацій дорослих. Наразі імунізація у більшої кількості населення асоціюється саме з дитячими щепленнями. Проте для збереження колективного імунітету (і не тільки для дітей) найпершими в черзі на вакцинацію мають стояти медики та освітяни. На жаль, зараз це не так. Працюючи у безпосередньому контакті з величезною кількістю людей, вони становлять небезпеку як потенційні джерела інфекції, наприклад, групу.

Також на тренінгу учасники торкнулися питання антивакцинального руху. Імунізація – це суспільна відповідальність, що потребує залучення багатьох партнерів, ЗМІ та громадських активістів. Основна мета вакцинації – це подовження тривалості життя, покращення якості життя, можливість уникнення хвороб. Щеплення мають проводитися не для охоплення чи показовості, ніколи не слід забувати, що перш за все ми робимо це для захисту наших дітей.

Наприкінці тренінгу учасники спільно погодилися з тим, що такі зустрічі інтерактивного формату є напрочуд корисними для обміну ідеями між спеціалістами та координування зусиль між різними секторами суспільства. Напрацювання тренінгу стануть підґрунтям для розробки регіональної стратегії та плану заходів по реалізації на 2021-2022 роки.

Обласний центр громадського здоров’я.