Сучасні можливості профілактики раку (ФОТО з координаційної ради)

25 лютого 2020 року відбулось спільне розширене засідання обласної Координаційної ради з питань безперервної післядипломної освіти практикуючих медсестер та Асоціації медичних сестер Житомирської області за участі КНП «Обласний центр громадського здоров’я» Житомирської обласної ради та слухачів курсів підвищення кваліфікації на тему «Візуальні форми раку: компетентісний підхід медичної сестри в профілактиці та ранній діагностиці».

Зі вступним словом до учасників звернувся проректор з практичного навчання, д.м.н., доцент кафедри «Сестринська справа» Житомирського медичного інституту Павло Яворський, який підкреслив актуальність профілактики і своєчасного виявлення злоякісних новоутворень.

Лікар-онкохірург обласного онкологічного диспансеру Юрій Шевченко свій виступ присвятив окремим аспектам профілактики і діагностики ранніх проявів візуальних форм онкологічних захворювань шкіри і слизових оболонок.

Аудиторія із зацікавленістю прослухала доповідь «Рак молочної залози: сучасний стан проблеми», презентовану лікарем-мамологом обласного онкологічного диспансеру Інною Станкевич. Фахівець наголосила на важливості регулярного самообстеження грудей, розповіла про клінічні форми РМЗ, його симптоми, методи діагностики і лікування.

Про первинну і вторинну профілактику раку шийки матки повідомила завідувачка обласного кабінету патології шийки матки облонкодиспансеру Олена Мордюк, детально зупинившись на особливостях вакцинації проти вірусу папіломи людини, який підвищує ризик розвитку онкологічної патології.

Завідувач АЗПСМ № 12 центру первинної медико-санітарної допомоги Житомирської міської ради Олександр Косміна доповів про організацію роботи ЦПМСД з раннього виявлення візуальних форм онкозахворювань.

Завідувачка відділу медстатистики і аналітики обласного центру громадського здоров’я Ліна Возна акцентувала увагу на ролі громадського здоров’я у запобіганні онкологічним захворюванням. Неінфекційні захворювання, у тому числі злоякісні новоутворення, – це основна причина смертності та інвалідизації у світі. У Житомирській області смертність від новоутворень – на другому місці після серцево-судинних захворювань серед основних причин смерті (11,5%). Майже третину летальних випадків унаслідок раку зумовлено нездоровим способом життя і раціоном харчування. Тож пріоритетними напрямами роботи медичних працівників мають бути вакцинація, консультування щодо обмеження та відмови від вживання алкоголю, куріння, раціональне харчування, збільшення фізичної активності пацієнтів.

Як приклад такої роботи фахівець навела співпрацю КНП «Обласний центр громадського здоров’я» з мешканцями Новоборівської громади у розробці місцевої «Програми громадського здоров’я Новоборівської селищної об’єднаної територіальної громади Хорошівського району Житомирської області на 2020-2022 роки». Один із напрямків цієї програми – профілактика окремих інфекційних та паразитарних захворювань шляхом вакцинації проти вірусу папіломи дівчаток вікової групи 9-14 років, що є інвестицією в здоров’я майбутніх поколінь.

Медичний директор КНП «Обласна клінічна лікарня ім. О.Ф.Гербачевського Світлана Тевс у своєму виступі підкреслила важливу роль фахівців з медсестринства в наданні якісної медичної допомоги пацієнтам, саме тому Всесвітня організація охорони здоров’я 2020 рік оголосила Роком медсестер та акушерок. Запровадження європейських стандартів медсестринства передбачає більш сучасний рівень освіти медичних сестер, розширення медичних практик, зміну системи управління.

Про психологічні особливості роботи з хворими на онкологічну патологію та роль медичної сестри у формуванні мотивів онкохворих до життя в умовах хвороби та прагнення до одужання доповіла завідувачка відділення післядипломної освіти молодших медичних спеціалістів Житомирського медичного інституту, к.п.н. Зоя Шарлович.

На завершення засідання медичний директор (з поліклінічної роботи) облонкодиспансеру Микола Луцюк наголосив на важливості співпраці первинної ланки і обласного онкологічного диспансеру.

Обласний центр громадського здоров’я.

профілактика раку профілактика ракузапобігти раку