Що потрібно зробити вже зараз, щоб пацієнти отримували інсулін безоплатно? - Житомирський обласний інформаційно-аналітичний центр медичної статистики

З 1 жовтня 2021 року зміниться система, за якою пацієнтів забезпечують препаратами інсуліну.

Зараз фінансування програми відбувається за субвенцією. Такий принцип працює з квітня 2016 року, відколи діє Програма відшкодування вартості препаратів інсуліну, затверджена Постановою КМУ № 239. З 1 жовтня 2021 року реімбурсацію інсулінів адмініструватиме Національна служба здоров’я України. До кінця року на програму виділено 660 млн грн. Цього достатньо, щоб забезпечити всіх пацієнтів інсуліном безоплатно – за умови запровадження та дотримання певних чітких правил.

Відповідно, алгоритм дій лікаря-ендокринолога та маршрут пацієнта до безоплатного інсуліну дещо зміниться.

Що потрібно знати пацієнтам?

Держава гарантує пацієнтам з цукровим діабетом доступ до базового лікування інсулінами.

Рецепт на препарати інсуліну стає електронним. За е-рецептом пацієнт отримує інсулін або безоплатно, або з невеликою доплатою. Електронний рецепт дійсний на всій території України.

Щоб отримати електронний рецепт з 1 жовтня, пацієнтам необхідно найближчим часом відвідати ендокринолога, щоб лікар склав індивідуальний план лікування і вніс його в електронну систему охорони здоров’я. Не потрібно чекати 1 жовтня – лікарі-ендокринологи мають можливість складати такі плани ще з липня.

В індивідуальному плані ендокринолог фіксує встановлений діагноз та призначення інсуліну із визначенням його типу, виду та дозування. На основі індивідуального плану лікування буде формуватися електронний рецепт на препарати інсуліну.

Індивідуальний план лікування пацієнта складає виключно лікар-ендокринолог, який приймає амбулаторно. Не сімейний лікар і не ендокринолог стаціонару.

В подальшому електронний рецепт зможе також виписати і сімейний лікар або лікарка. Тому тим, хто ще не обрав лікаря, який надає первинну медичну допомогу, потрібно це зробити вже зараз.

Зверніть увагу, сімейний лікар виписує електронний рецепт відповідно до плану лікування, який складено ендокринологом. Змінити призначення ендокринолога сімейний лікар не зможе. Тому для коригування або створення нового плану сімейний лікар направляє пацієнта до ендокринолога. А до кого звертатись за повторним рецептом, пацієнт обирає самостійно. Це сприятиме кращому доступу до потрібних лікарських засобів.

Який вигляд має електронний рецепт? На телефон пацієнта надійде смс з 16-значним кодом. У випадку, якщо пацієнт не використовує мобільний телефон, лікар надасть інформацію про рецепт на папері.

Вже з електронним рецептом пацієнт обирає будь-яку аптеку, в будь-якому регіоні країни, яка має договір з НСЗУ за напрямком реімбурсації інсулінів. В аптеці потрібно надати електронний рецепт або назвати його номер та код підтвердження й отримати призначений препарат.

Перелік аптек, в яких можливо отримати інсулін за електронним рецептом, можна буде дізнатись у контакт-центрі НСЗУ за номером 16-77 або на сайті nszu.gov.ua. Ця інформація буде доступною після укладення договорів з аптеками.

Що потрібно зробити ендокринологам?

З 1 липня 2021 лікарі-ендокринологи мають обов’язково вести медичні записи щодо плану лікування пацієнтів з цукровим та нецукровим діабетом та реєструвати їх в електронній системі охорони здоров’я. Коректне внесення даних – надзвичайно важливо, адже на їхній підставі будуть виписуватися електронні рецепти і пацієнт отримуватиме потрібні йому препарати.

Для забезпечення готовності лікарів Академія НСЗУ розробила спеціальний курс навчання. Однак рівень реєстрації та проходження навчання на курсі залишається низьким. Зареєструвались на навчання 75% лікарів, завершили навчання – 48%.

За кількістю лікарів, які вже отримали сертифікат після навчання, серед лідерів – Закарпатська, Луганська, Житомирська, Тернопільська області.

За даними Державного експертного центру, в Житомирській області 6846 пацієнтів з діабетом, які потребують інсуліну. Однак станом на 9 вересня 2021 року лікарі-ендокринологи Житомирської області створили індивідуальні плани лікування для 649 пацієнтів з діабетом (менше ніж 10%).

Обласний інформаційно-аналітичний центр медичної статистики