Сезон грипу 2019-2020 рр.: перепрофілювання систем епіднагляду для моніторингу COVID-19 - Житомирський обласний центр громадського здоров'я

В умовах пандемії COVID-19 країни всього світу змушені перепрофільовувати свої системи епіднагляду за грипом так, щоб з їх допомогою здійснювати нагляд ще й за новим коронавірусом. Епіднагляд за грипом часто припиняється в кінці травня і поновлюється у жовтні, проте цього року ВООЗ закликає країни проводити такий епіднагляд і в літні місяці, щоб з його допомогою здійснювати моніторинг COVID-19. Дані про захворюваність COVID-19 будуть, як і раніше, аналізуватися і поширюватися через Європейське регіональне бюро ВООЗ і Європейський центр профілактики та контролю захворювань (ECDC).

Пандемія COVID-19 викликала перебої в наданні даних про грип

Сезон грипу 2019-2020 рр. почався в Європейському регіоні ВООЗ в кінці листопада і досяг піку в перший тиждень лютого. Через два тижні, в кінці лютого, в процесі надання країнами даних щодо грипу виникли перебої, пов’язані з пандемією COVID-19, і в наступні місяці такі перебої ставали все більш суттєвими. З наданих даних випливає, що активність грипу значно знизилася. Через появу нової коронавірусної інфекції, яка передається повітряно-крапельним шляхом, в усьому Регіоні впровадили заходи фізичного дистанціювання, і це стало однією з причин швидкого завершення сезону грипу.

У Європейському регіоні циркулювали віруси грипу А і В

Існує два типи вірусів грипу, які викликають захворювання у людей: тип А і тип В. У цьому сезоні в Регіоні практично в рівних пропорціях циркулювали два підтипи вірусу грипу А – A(H1N1)pdm09 і A(H3N2) – і один підтип вірусу B, з лінії B/Victoria.

Смертність від грипу перебуває на прогнозованому рівні, однак при цьому високі показники смертності та захворюваності викликані COVID-19

До березня 2020 р. показники надлишкової смертності від усіх причин, за даними EuroMOMO для мережі з 24 країн, були незначно нижчі, ніж протягом двох попередніх сезонів грипу. Уже в середині березня, в умовах пандемії COVID-19, надлишкова смертність досягла найвищого рівня за весь час роботи мережі, тобто більше ніж за 10 років.

Ефективність вакцин

За попередніми оцінками, ефективність вакцин проти грипу (стосовно лабораторно підтверджених випадків) становить від 29% до 61% в системі первинної медико-санітарної допомоги та від 35% до 60% у госпіталізованих пацієнтів старшого віку, що не відрізняється від показників минулих років. Вакцинація залишається найбільш ефективним заходом профілактики грипу, і для того, щоб не допустити надмірного навантаження на системи охорони здоров’я в умовах одночасної циркуляції COVID-19 і грипу, необхідно всіма силами сприяти підвищенню охоплення вакцинацією для цільових груп населення.

За матеріалами Європейського регіонального бюро ВООЗ

                                                                                               Обласний центр громадського здоров’я.