Роль сім’ї у профілактиці цукрового діабету - Житомирський обласний центр громадського здоров'я

Саме цій темі було присвячене засідання круглого столу від Житомирський обласний центр громадського здоров’я з нагоди #Всесвітній_день_боротьби_проти_діабету.
Відбулася зустріч 12 листопада 2019 року в прес-центрі обласної консультативно-діагностичної поліклініки Обласна Клінічна Лікарня Ім ОФ Гербачевського.

До участі в обговоренні круглого столу взяли фахівці обласного ЦГЗ, Житомирського медінституту, лікарі-ендокринологи та представники ЗМІ.

«Всесвітній день боротьби проти діабету проводиться #щороку14листопада з ініціативи Міжнародної діабетичної федерації та Всесвітньої організації охорони здоров’я, – зазначила на початку робочого засідання Тетяна Слука, зав.відділом промоції здорового способу життя обласного ЦГЗ. – Тема 2019 року – «Сім’я та діабет». У багатьох країнах витрати на ін’єкції інсуліну та добовий моніторинг можуть становити #половину_середнього_доходу_сім_ї, тож підтримка родин має суттєвий ефект у поліпшенні результатів лікування для осіб з цією хворобою.»

Експерт Управління охорони здоров’я Житомирської облдержадміністрації за напрямом «Ендокринологія», зав.ендокринологічним відділенням Житомирської ОКЛ ім.О.Ф.Гербачевського Вікторія Стаховська ознайомила присутніх з актуальними питаннями цукрового діабету, зауваживши, що в області нараховується біля 43 тис. хворих на #ЦД, тож фахівець зупинилась на таких засобах запобігання і ускладнення діабету, як урядова програма «Доступні ліки», яка охоплює 90 відсотків хворих, та пілотний проект, який також забезпечує хворих препаратами інсуліну.

Про проблему цукрового діабету у дітей розповіла Світлана Запетрук, координатор УОЗ ОДА за напрямом «Дитяча ендокринологія», лікар-ендокринолог дитячої консультативної поліклініки ОДКЛ, окремо зупинившись на факторах, які можуть призвести до розвитку цукрового діабету у дітей. Понад 425 мільйонів людей у даний час живуть з діабетом, більшість із цих випадків є цукровим діабетом 2 типу. Донедавна він був характерний для дорослих і виникав зазвичай після 35-40 років, сьогодні ж, на жаль, все частіше діагностується і у дітей.

Про такі важливі аспекти громадського здоров’я у профілактиці цукрового діабету, як здоровий спосіб життя, нормальна вага тіла, здорове харчування, регулярна фізична активність та відмова від шкідливих звичок, говорила у своєму виступі заступник директора обласного ЦГЗ Ірина Огійчук.

Стану захворюваності населення Житомирської області на ендокринну патологію, цукровий діабет, проблеми зайвої ваги та ожиріння присвятила свій виступ Ліна Возна, зав.відділу медстатистики і аналітики обласного ЦГЗ, яка зазначила, що у структурі загальної захворюваності населення нашої області, як і України загалом, захворювання ендокринної системи, розлади харчування та порушення обміну речовин займають шосте місце і становлять 4,8 відсотків, а розвиток ЦД саме і зумовлюється надмірною масою тіла, ожирінням, відсутністю фізичної активності населення.

На значенні післядипломної освіти у формуванні обізнаності фахівців медсестринства щодо профілактики цукрового діабету сконцентрувала увагу Зоя Шарлович, к.п.н., зав. відділення післядипломної освіти молодших медичних спеціалістів, викладач-методист Житомирського медінституту.

Про важливість ролі сімейного лікаря та сімейної медсестри у своєчасному виявленні та попередженні ускладнень хворих на цукровий діабет розповіла Світлана Артиш, сімейний лікар-дублер, зав. амбулаторії №3 ЦПМСД м.Житомира.

На тому, що саме родина має бути підтримкою і опорою для хворого на цукровий діабет наголосила районний координатор за напрямом «Ендокринологія», лікар-ендокринолог КП “Лікарня 1”, Житомир Людмила Пилипчук.

Усі учасники робочого засідання дійшли єдиного висновку, що саме сім’я має змалечку привчати дітей брати відповідальність за своє здоров’я