Подолання перешкод у лікуванні туберкульозу. Симпозіум

9-й Регіональний симпозіум з питань лікування туберкульозу «Подолання перешкод у лікуванні туберкульозу: від стратегії до дій».
Організатори: Міністерство охорони здоров’я України у партнерстві з організацією «Лікарі без кордонів»/Médecins Sans Frontières (MSF).
Україна вперше проводить подібний захід – дев’ятий за рахунком.

Туберкульоз в Україні залишається серйозною проблемою у сфері охорони здоров’я. Так, у 2018 році у країні від цієї хвороби щодня помирало 10 людей. Як приймаюча країна, Україна ще раз підтвердила своє зобов’язання покласти край туберкульозу та продемонструвала свої успіхи у досягненні міжнародних цілей.

«Амбітна мета покінчити з туберкульозом як загрозою громадського здоров’я до 2035 року вимагає рішучості дій та стрімкого впровадження реформ, які побудують дійсно пацієнт-орієнтовану модель протитуберкульозної допомоги. Глобальні проблеми вимагають глобальних рішень, і Україна готова пройти цей шлях разом з іншими країнами регіону, а саме відкрито визначати власні проблеми та помилки, а також ділитись успіхами для того, щоб спільно працювати та формувати найбільш ефективні підходи до профілактики, виявлення та лікування туберкульозу», – зазначив заступник Міністра охорони здоров’я України Віктор Ляшко.

Під час симпозіуму розглядаються досягнення та складнощі у лікуванні туберкульозу у країнах Східної Європи та Центральної Азії. Зустрітися мають змогу ключові зацікавлені сторони з країн-сусідів та далекого зарубіжжя. Зокрема, серед близько 160 учасників та гостей присутні представники Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), експерти у сфері боротьби з туберкульозом зі США, Франції, Німеччини й інших європейських країн, а також українські неурядові організації. Делегації з дев’яти країн мають змогу обговорити передові практики та заходи для забезпечення пацієнтам доступу до оптимальних варіантів лікування у майбутньому.

На симпозіумі особливу увагу приділяють впровадженню новітніх інструментів та тактик для боротьби з туберкульозом. Учасники обговорюють та аналізують сучасні тенденції у лікуванні туберкульозу, у тому числі й пацієнт-орієнтований підхід, коли пацієнту надається підтримка та можливості приймати рішення щодо власного лікування.

Протягом минулого десятиліття у регіоні було досягнуто значних успіхів, однак серйозні виклики ще залишаються. Зокрема, існування перешкод у лікуванні з огляду на тривалий час, який потрібен пацієнтам, щоб отримати доступ до новітніх методів лікування, стигматизація пацієнтів з туберкульозом та лікування супутніх захворювань, таких як ВІЛ та розлад, пов’язаний із вживанням алкоголю, у закладах охорони здоров’я, в яких хвороби лікуються не інтегрованим чином, а кожна окремо.

Під час симпозіуму організація «Лікарі без кордонів» представила попередні обнадійливі результати операційного дослідження, яке проводиться у Житомирській області, щодо інноваційного скороченого повністю перорального режиму для лікування мультирезистентного туберкульозу.

«Ми раді можливості представити попередні результати нашого дослідження під час симпозіуму з питань лікування туберкульозу. Робота, яку ми здійснюємо у Житомирській області у співпраці з Міністерством охорони здоров’я України та Національним інститутом фтизіатрії та пульмонології ім. Ф.Г. Яновського, – це один з прикладів того, як впровадження найновіших рекомендованих схем лікування може принести кращі результати і дати пацієнтам більшу надію на одужання, – розповідає Голова місії організації «Лікарі без кордонів» в Україні Крістіна Фалконі. – Однак, ми всі добре усвідомлюємо, що досягнутого прогресу поки недостатньо, і багато пацієнтів у регіоні не мають доступу до пацієнт-орієнтованих моделей, які пропонують гідне лікування та найкращі можливості для одужання. Ми сподіваємося, що цей симпозіум допоможе виправити цю ситуацію».

Також Ольга Сіомак, спеціаліст обласного протитуберкульозного диспансеру Житомирської обласної ради представила результати впровадження короткострокових режимів із використанням тільки пероральних препаратів в лікуванні хіміорезистентного туберкульозу.
Як зазначають організатори, Житомирька область є передовою у розвитку лікування туберкульозу.


Повний запис першого дня симозіуму:

Повний запис другого дня симпозіуму:


Офіційна сторінка 9-го Регіонального симпозіуму з питань лікування туберкульозу

Обласний центр громадського здоров’я.