Обговорення проблеми подолання епідемії ВІЛ/СНІДу в Житомирській області - Житомирський обласний інформаційно-аналітичний центр медичної статистики

2 грудня 2020 року у рамках реалізації гранту Глобального фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією в Україні Житомирський обласний центр громадського здоров’я організував проведення круглого столу на тему: «Медики і громадськість об’єднують зусилля у запобіганні ВІЛ/СНІДу в молодіжному середовищі», приуроченого до Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом. Участь у заході взяли медичні фахівці області та представники громадських організацій.

На жаль, Україна посідає одне з перших місць серед країн Європейського регіону за кількістю людей, які живуть з ВІЛ. Про епідситуацію з ВІЛ/СНІДом загалом у світі, в Україні та Житомирській області, зокрема, і надання кваліфікованої медичної допомоги ВІЛ-інфікованим розповіла Олена Варваровська – завідувачка відділення для профілактики та боротьби із ВІЛ/СНІДом КНП «Обласний медичний спеціалізований центр» Житомирської обласної ради.

Незважаючи на те, що з кінця 1990-х років досягнуто значного прогресу у розширенні доступу до ефективних засобів профілактики, діагностики та лікування ВІЛ/СНІДу, це захворювання залишається однією з основних проблем громадського здоров’я. «Запобігання поширенню ВІЛ/СНІДу як важливий чинник формування здоров’я населення» – такій темі присвятила свій виступ Ліна Возна – завідувачка відділу неінфекційних захворювань КНП «Обласний центр громадського здоров’я» Житомирської обласної ради.

Поширення ВІЛ/СНІДу не є лише суто медичною проблемою, адже має серйозні економічні, демографічні та соціальні наслідки. Важливу роль у протидії цій епідемії відіграють соціальні служби. Досвідом співпраці Житомирського міського центру соціальних служб міської ради щодо профілактики ВІЛ/СНІДу серед населення з присутніми поділився Олександр Синиця – керівник служби соціально-профілактичної роботи цього центру.

Тему профілактики ВІЛ/СНІДу і негативних явищ у молодіжному середовищі продовжила Тетяна Бугира – координатор у м. Житомирі Всеукраїнської благодійної організації «АСЕТ».

Пріоритетним завданням профілактичної роботи серед молоді є створення кожною молодою людиною власної моделі безпечної поведінки, спрямованої на зниження ризику зараження ВІЛ, формування зваженого ставлення до проблеми СНІДу. Про сприяння інтеграції послуг з профілактики ВІЛ/СНІДу та формування здорового способу життя на основі «дружнього підходу» до підлітків та молоді на різних рівнях медичної допомоги, а також досвід роботи «Клініки дружньої до молоді» розповіла Анна Піцань – завідувачка відділення «Клініка дружня до молоді» дитячої поліклініки Корольовського району КП «Дитяча лікарня ім. В.Й. Башека» Житомирської міської ради.

Світ не зможе ліквідувати СНІД як загрозу для громадського здоров’я, не вирішивши проблему стигматизації. Пов’язані з ВІЛ стереотипи і дискримінація в суспільстві перешкоджають людям в отриманні необхідних їм знань і послуг з профілактики та супроводу ВІЛ. Марія Піджара – консультант із соціальної роботи Благодійного Фонду «Нехай твоє серце б’ється» акцентувала увагу на питаннях гендерного насилля, своєчасного виявлення ВІЛ та толерантного ставлення до людей, які живуть з ВІЛ.

Поняття дискримінації також охоплює несправедливе ставлення до ключових груп населення, що зіштовхуються з підвищеним ризиком зараження ВІЛ. Із досвідом інформаційної роботи у напрямку запобігання ВІЛ/СНІДу серед секс-працівниць» учасників заходу ознайомила Тетяна Романенко – директор філії Благодійної організації «Легалайф-Україна».

Украй важливим для ефективної протидії поширенню епідемії ВІЛ/СНІДу є забезпечення дотримання прав уразливих груп, у тому числі на соціальний захист і необхідну медичну допомогу. Про роботу громадської організації «Перспектива» у Житомирській області з профілактики ВІЛ серед груп ризику розповів Андрій Сторожук – заступник директора цієї громадської організації.

Окремо на питанні профілактики алко- і наркозалежності серед молоді зупинився Кирил Озерний – керівник Житомирського відділення Міжнародної Антинаркотичної Асоціації.

На завершення зустрічі учасники круглого столу наголосили, що сьогодні, коли весь світ намагається перемогти коронавірус, не варто забувати, що ВІЛ-інфекція/СНІД – це реальна проблема, і потрібно робити все можливе, щоб подолати цю хворобу та забезпечити гідне і повноцінне життя тим, кого вона торкнулась.

Обласний центр громадського здоров’я.