Найголовніше, або Як убезпечити здоров'я наших дітей

Через швидке поширення захворювання COVID-19 люди в усьому світі змушені сидіти вдома, обмеживши заради безпеки спілкування навіть з найближчими друзями. І хоча свідомі дорослі намагаються дотримуватись правил карантину, не всі діти розуміють необхідність таких заходів. Тож саме батьки повинні пояснити своїм дітям, що таке карантин, наскільки важлива самоізоляція та яких заходів при цьому потрібно дотримуватись.

Про те, як уберегти дітей від коронавірусу та наскільки він небезпечний для них, розповіла Ольга Марченко, координатор УОЗ ОДА за напрямом «Дитячі інфекційні хвороби», завідувачка дитячого інфекційно-боксованого відділення Житомирської обласної дитячої клінічної лікарні.

Ольга Марченко

– Для того, щоб убезпечити вашу дитину від інфікування коронавірусом, – говорить фахівець, –  потрібно дотримуватись елементарних правил карантину. По-перше, це захист відстанню, або інакше кажучи – дотримання дистанції. Усі ми розуміємо, що не можна позбавляти наших дітей прогулянок на свіжому повітрі, але при цьому, виходячи з дітьми на вулицю, ми, дорослі, повинні забезпечити  відстань щонайменше півтора метра до іншої людини. Цього правила, до речі, мають дотримуватись як дорослі, так і діти. Прогулюватись з дітьми варто в лісі, у парку, уникаючи скупчення людей, як це часто буває, наприклад, на дитячих майданчиках. Також під час карантину слід уникати походів з дитиною до торговельних закладів, але якщо вже без цього не обійтися, потрібно в обов’язковому порядку як батькам, так і дітям надівати захисну маску на обличчя. Зайшовши до торговельного залу, необхідно стежити, аби ваша дитина не доторкалась до якихось предметів у ньому або ж товарів, розташованих на полицях.

Дітям старшого шкільного віку також на період карантину потрібно уникати походів, місць із закритим простором. Слід пам’ятати, що саме в закритому просторі, при скупченні людей завжди існують потенційні ризики виникнення захворювання.

Повернувшись з прогулянки, де б ви не були, обов’язкове правило для усіх: як батьків, так і дітей – ретельне миття рук з милом. Бо, як відомо, передача вірусу відбувається у тому числі і контактним шляхом – через руки. Мийте ретельно руки самі і стежте, щоб цього правила дотримувались і ваші діти. Доведено, що коронавірус чутливий до спиртовмісних антисептиків, тож після повернення з  прогулянки, якщо немає можливості помити руки з милом, потрібно обов’язково обробити їх антисептиком.

Необхідно постійно дотримуватись чистоти житла, в якому перебувають ваші діти – регулярно робити вологе прибирання приміщення, провітрювати його. На період карантину варто уникати поцілунків, хоч як би ми й не любили попестити нашу малечу. Також у цей період потрібно відмінити усі застілля, запрошення гостей на дні народження, тобто необхідно максимально дотримуватись усіх правил карантину. На жаль, це стосується і запрошення на гостину наших дорогих дідусів і бабусь, якщо, звичайно ж, вони не живуть з вами в одному будинку чи в квартирі. Бо в першу чергу це викликано безпекою для них же самих. Наші діти можуть бути джерелом інфекції для стареньких, навіть не здогадуючись про це.

З досвіду інших країн бачимо, що відсоток дітей, захворілих на коронавірус, значно менший, аніж у дорослих, до того ж діти переносять це захворювання у легшій формі. Менший серед дітей і відсоток ускладнень внаслідок цього захворювання. Але в той же час не забуваймо про тих дітей, що мають супутні захворювання – це діти з імунодефіцитами, з цукровим діабетом, з онкозахворюваннями, для яких інфікування, спричинене коронавірусом, може мати, на жаль, інколи і незворотні наслідки.

Якими ж можуть бути симптоми захворювання на коронавірус у дітей? Вони досить подібні до звичайного респіраторного захворювання – малопродуктивний кашель, підвищення температури тіла, можлива поява нежитю. Хоча й існує твердження, що для COVID-19 він не характерний, можлива поява й діарейного синдрому. Остаточне ж встановлення діагнозу дитини має бути підтверджене тестами та збором епіданамнезу. Тож закликаю усіх батьків не хвилюватись, правильно організовувати режим дня своїх дітей, дотримуватись усіх правил чистоти і гігієни. Уважно ставтесь до свого здоров’я та здоров’я своїх дітей! Зміцнюйте імунітет, правильно харчуйтеся і залишайтеся вдома зі своїми дітьми, придумайте, чим зайнятися з ними. Це час окрім буденних домашніх справ приділити у тому числі  і їм більше уваги. Бажаю нашим дітям не хворіти, а батькам дотримуватись усіх правил карантину і дбати про своїх дітей.

Дитяче інфекційно-боксоване відділення ОДКЛ на сьогодні забезпечене усім необхідним для надання медичної допомоги дітям. У тому числі і при захворюванні на COVID-2019.

Обласний центр громадського здоров’я.