Куріння підвищує ризик розвитку післяопераційних ускладнень

Куріння значно підвищує ризик розвитку післяопераційних ускладнень – це підтверджують останні дослідження.

Курці у порівнянні з тими, хто не курить, мають значно більшу ймовірність післяопераційних  ускладнень, включаючи:

  • порушення функцій серця і легенів;
  • інфекції;
  • уповільнення або порушення процесу загоєння ран.

Згідно з новим дослідженням, відмова від куріння за чотири або більше тижнів до хірургічного втручання дозволяє істотно знизити ризик післяопераційних ускладнень. Також поліпшити динаміку відновлення в перші шість місяців після операції. У порівнянні з курцями пацієнти, які кинули курити, з меншою ймовірністю зіткнуться з ускладненнями анестезії. Дослідження спільно проведене Всесвітньою організацією охорони здоров’я, Університетом Ньюкасла, Австралія, і Всесвітньою федерацією товариств анестезіологів.

Нові дані вказують на те, що після чотирьох тижнів відмови від куріння кожен наступний тиждень без тютюну підвищує ймовірність успішного результату операції на 19%. Це пов’язано з поліпшенням кровопостачання життєво важливих органів.

«Згідно з даними, представленим в доповіді, перенесення невеликих або нетермінових хірургічних операцій на більш пізній термін, щоб дати пацієнту час на відмову від куріння, є запорукою більш успішного результату хірургічного втручання»,

– пояснив керівник відділу з боротьби проти тютюну Всесвітньої організації охорони здоров’я доктор Вінаяк Прасад.

Нікотин і монооксид вуглецю, що містяться в тютюновому димі, можуть призводити до зниження рівня кисню в крові і різко збільшувати ризик розвитку кардіологічних післяопераційних ускладнень. Куріння також шкодить легеням, у результаті чого порушується прохідність дихальних шляхів і зростає ризик легеневих післяопераційних ускладнень. Куріння підвищує ризик розвитку порушень роботи імунної системи пацієнта. Це може сповільнити процес загоєння ран, в зв’язку з чим підвищується ризик інфекції операційної рани. Навіть одна викурена сигарета знижує здатність організму доставляти в пошкоджені тканини поживні речовини, необхідні для післяопераційного відновлення.

«Післяопераційні ускладнення – велика проблема як для лікувальних установ, так і для пацієнтів. На кожному етапі надання медичної допомоги і особливо перед операцією лікарі первинної ланки, хірурги, сестринський персонал і сім’ї можуть відіграти важливу роль, переконуючи пацієнтів відмовитися від куріння і надаючи їм необхідну підтримку»,

– пояснив координатор відділу з питань якості медичної допомоги ВООЗ доктор Шамс Сайед.

ВООЗ закликає країни реалізовувати на рівні систем охорони здоров’я:

  • програми з допомоги у відмові від куріння;
  • просвітницькі кампанії для підвищення обізнаності населення;
  • надання підтримки у припиненні вживання тютюну.

Житомирський обласний центр громадського здоров’я.