Круглий стіл «Туберкульоз – нагальна проблема суспільства» (ФОТО) - Житомирський обласний інформаційно-аналітичний центр медичної статистики

В Україні епідемію туберкульозу було оголошено ще 25 років тому, але її досі не подолано. І до сьогодні туберкульоз залишається одним з найбільш небезпечних інфекційних захворювань у світі та становить загрозу громадському здоров’ю, оскільки призводить до скорочення тривалості життя людини, зростання рівня смертності, втрати працездатності, збільшення витрат на організацію медичних послуг, поглиблення стигми та дискримінації населення.

Щороку в нашій країні реєструють десятки тисяч нових випадків захворювання на туберкульоз, лише у липні цього року зареєстровано 1 256 нових випадків. На жаль, Житомирщина належить до регіонів з високим рівнем захворюваності на туберкульоз.

Саме тому 26 серпня 2020 року у рамках реалізації гранту Глобального фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією в Україні Житомирський обласний центр громадського здоров’я організував разом з партнерами – обласним протитуберкульозним диспансером та міжнародною організацією «Лікарі без кордонів» проведення круглого столу на тему: «Туберкульоз – нагальна проблема суспільства». Участь у заході також взяли медичні фахівці області та представники громадських організацій.

На актуальності проблеми та важливості співпраці медичних закладів та громадських організацій щодо протидії поширенню туберкульозу наголосив програмний координатор проєкту Глобального фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією в Україні «Прискорити темпи зменшення рівня захворюваності на туберкульоз та ВІЛ за рахунок забезпечення загального доступу до своєчасної та якісної діагностики і лікування туберкульозу, шляхом розширення доказової медичної профілактики, діагностики та лікування ВІЛ та створення стійкої та життєздатної системи охорони здоров’я», в.о директора ДУ «Житомирський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України» Олександр Зарицький.

Про стан захворюваності на туберкульоз у Житомирській області поінформував Олександр Близнюк – медичний директор з організаційно-методичної роботи КНП «Обласний протитуберкульозний диспансер» Житомирської обласної ради.

Надзвичайно важливе значення мають профілактика та раннє виявлення туберкульозу, що дозволяє вчасно і ефективно провести лікування, запобігти інвалідизації і смерті хворого, а також подальшому поширенню захворювання. «Організація діагностики і лікування туберкульозу в Житомирській області» – такою була тема виступу Ольги Сіомак – медичного директора з медичної частини обласного протитуберкульозного диспансеру.

Останнім часом зросла роль первинної медичної допомоги, як основної ланки у забезпеченні амбулаторного лікування хворих на туберкульоз. Не менш важливим є значення «первинки» у виявленні випадків захворювання, а також у його профілактиці. Із забезпеченням лікування туберкульозу на рівні первинної медичної допомоги присутніх ознайомила Вікторія Івчук – експерт УОЗ ОДА за напрямом «Сімейна медицина», директор КНП «Амбулаторія загальної практики – сімейної медицини» Станишівської сільської ради Житомирського району.

Сьогодні весь світ живе в нових умовах – умовах пандемії COVID-19, наслідки якої для суспільства ще вивчатимуться. Але вже зараз зрозуміло, що вона посилила проблеми у сфері охорони здоров’я, зокрема і щодо туберкульозу. За прогнозами експертів Всесвітньої організації охорони здоров’я, через пандемію коронавірусу епідемія туберкульозу може прогресувати. Олена Труш – координатор медичної діяльності міжнародної медичної гуманітарної організації «Лікарі без кордонів» розповіла, як вплинула пандемія COVID-19 на основні послуги з туберкульозу.

Продовжив цю тему Олександр Назін – соціальний працівник міжнародної медичної гуманітарної організації «Лікарі без кордонів» і, зокрема, повідомив про зміни у формі надання соціальних послуг з туберкульозу у зв’язку з пандемією COVID-19.

В Україні одночасно розвиваються епідемії двох небезпечних хвороб – туберкульозу (ТБ) і ВІЛ/СНІДу, які настільки взаємопов’язані між собою, що їх називають епідеміями-двійниками. Ризик розвитку туберкульозу у ВІЛ-інфікованих зростає в 10-30 разів. Водночас ВІЛ-інфекція є причиною переходу безсимптомної туберкульозної інфекції в захворювання на туберкульоз. Тож профілактика ВІЛ-інфікування вкрай важлива у боротьбі проти туберкульозу, а контроль за туберкульозом, в свою чергу, повинен стати суттєвим компонентом ведення хворих на ВІЛ/СНІД.

Про нові підходи до діагностики та медико-соціального супроводу хворих на туберкульоз та ВІЛ-асоційований туберкульоз у Житомирській області, які реалізуються БФ «Нехай твоє серце б’ється», йшлося у виступі Марії Піджарої – консультанта із соціальної роботи цього благодійного фонду.

Учасники заходу погодились на тому, що навіть у складних умовах пандемії коронавірусу необхідно забезпечувати безперервний доступ до профілактики, діагностики та лікування туберкульозу.

Обласний центр громадського здоров’я.