Круглий стіл на тему «Вплив суспільної інформаційної кампанії на формування відмови від куріння» - Житомирський обласний центр громадського здоров'я

21 листопада 2019 року до Міжнародного дня відмови від куріння у телецентрі Житомир UA відбувся круглий стіл на тему «Вплив суспільної інформаційної кампанії на формування відмови від куріння», організований ГО «Центр громадянського представництва «Життя», обласним центром громадського здоров’я та Житомирською філією Національної суспільної телерадіокомпанії України.

Учасники розглянули проблему тютюнокуріння у різних аспектах. На важливій ролі засобів масової інформації у формуванні здорового способу життя наголосила продюсерка Житомирської філії НСТУ Таміла Бутко. Представник ГО «Центр громадянського представництва «Життя» Дмитро Купира зазначив у своєму виступі, що сьогодні основною «мішенню» тютюнової індустрії є діти та молодь, саме тому виробники використовують яскраві упаковки сигарет, щоб зробити куріння привабливим для молоді. У багатьох розвинених країнах, зокрема, Австралії, Франції, Великій Британії, Ірландії, запроваджені стандартизовані пачки сигарет із великими зображеннями наслідків куріння і без логотипів, які є досить ефективними у зменшенні поширеності куріння.

Виконавча директорка неурядової організації «Сучасний Формат» Жанна Соловйова розповіла про моніторинг дотримання «бездимного закону» на території Житомирської області.
Завідувачка відділу медстатистики і аналітики обласного центру громадського здоров’я Ліна Возна зазначила, що однією з важливих складових громадського здоров’я є контроль над тютюном. Адже щороку від хвороб, спричинених курінням, в Україні помирає 85 тисяч осіб, українська економіка втрачає 3,2% ВВП через витрати на лікування та втрату працездатності внаслідок куріння. За даними вибіркового опитування домогосподарств, яке проводила Державна служба статистики України у жовтні 2018 року, в Житомирській області майже 192 тисячі осіб у віці 12 років і старшого віку повідомили, що курять.

Дослідження показують, що майже дві третини дорослих курців потребують допомоги у відмові від куріння (60%), кожен третій (34%) з них хоче отримати таку допомогу від лікаря. Люди, які хочуть кинути курити, можуть отримати фахову пораду у свого сімейного лікаря. Медичні працівники закладів охорони здоров’я зобов’язані рекомендувати не починати курити або припинити курити, надавати всю сучасну необхідну інформацію про шкоду куріння, забезпечувати пацієнтів якісним мотиваційним консультуванням; а також повинні фіксувати курильний статус пацієнта в медичній документації. Заохочувати кинути курити потрібно не тільки пацієнта, а й членів його родини, які курять.

Координатор УОЗ ОДА за напрямом «Онкологія», головний лікар Житомирського обласного онкологічного диспансеру Ігор Сабадаш розповів про онкологічні захворювання, які виникають внаслідок куріння.

Питанню надання кваліфікованої медичної допомоги особам, які бажають відмовитись від куріння, був присвячений виступ головного лікаря КУ «Обласний медичний спеціалізований центр» Максима Кутишенка. Лікар-підлітковий нарколог цього ж медичного закладу Олег Зубко розповів про негативний вплив куріння, у тому числі і пасивного, на дитячий організм.
Фахівці обласного центру громадського здоров’я цього ж дня провели експрес-опитування на вулицях міста щодо ставлення до куріння, більшість з респондентів визнали негативну дію тютюну.

Боротьба з курінням буде ефективною, коли об’єднають свої зусилля всі зацікавлені сторони: політики, експерти, науковці, медичні працівники, активісти громадянського суспільства. Тоді реально буде зробити так, що наступне покоління українців не куритиме.