Грудне вигодовування і COVID-19 - Житомирський обласний інформаційно-аналітичний центр медичної статистики

Чи може COVID-19 передаватися при годуванні грудьми?

На даний момент фактів передачі активного COVID-19 (вірусу, який може викликати інфекцію) через грудне молоко або при грудному вигодовуванні не встановлено. Для відмови від грудного вигодовування або його припинення немає ніяких підстав.

Чи рекомендується, як і раніше, після пологів практикувати контакт «шкіра до шкіри» між матір’ю і дитиною і налагоджувати грудне вигодовування, навіть якщо у матері підозра на COVID-19 або підтверджена коронавірусна інфекція?

Так. Тривалий контакт «шкіра до шкіри» безпосередньо після пологів, включаючи виходжування «за методом кенгуру», нормалізує температуру тіла новонародженого і асоціюється з більш високими показниками виживаності новонароджених. Перебування новонародженого в безпосередній близькості з матір’ю також сприяє ранньому налагодженню грудного вигодовування, що теж знижує неонатальну смертність.

Численні позитивні ефекти контакту «шкіра до шкіри» і грудного вигодовування істотно переважують потенційний ризик передачі COVID-19 і розвитку хвороби.

Чи можуть жінки з підозрою на COVID-19 або підтвердженою коронавірусною інфекцією годувати грудьми?

Так. Жінки з підозрою на COVID-19 або підтвердженою коронавірусною інфекцією можуть годувати грудьми, якщо вони того хочуть. У цьому випадку їм рекомендується:

– часто мити руки водою з милом або використовувати спиртовмісний антисептик для рук, особливо перед дотиком до дитини;

– надягати медичну маску перед будь-яким контактом з дитиною, в тому числі під час годування грудьми;

– при чханні або кашлі прикривати обличчя одноразовою серветкою, використану серветку слід негайно викинути і знову вимити руки;

– регулярно мити і дезінфікувати поверхні, до яких торкається мати дитини.

Медичні маски важливо міняти відразу, як тільки вони стануть вологими, і негайно викидати їх. Торкатися до передньої частини маски і повторно використовувати маску не можна.

Якщо у матері підозра на COVID-19 або підтверджена коронавірусна інфекція, але немає медичної маски, чи може вона годувати грудьми?

Так. Грудне вигодовування безперечно сприяє зниженню смертності у новонароджених і дітей грудного віку та має безліч позитивних і довгострокових ефектів для здоров’я і розвитку головного мозку дитини.

Матерям з симптомами COVID-19 рекомендується носити медичну маску, але навіть якщо це неможливо, грудне вигодовування слід продовжувати. В такому випадку матері необхідно дотримуватися інших правил профілактики інфекцій, такі як миття рук, дезінфекція поверхонь, а також прикривання рота і носа при чханні або кашлі одноразовою серветкою.

Ефективність або безпека масок немедичного призначення (наприклад, саморобних масок з тканини або інших матеріалів) поки не вивчена. На даний момент рекомендацій за або проти використання цих масок зробити неможливо.

Я хворіла з підозрою на COVID-19 або підтвердженою коронавірусною інфекцією і не могла годувати грудьми. Коли я можу його відновити?

Ви можете відновити грудне вигодовування, як тільки будете почувати себе досить добре. Певного інтервалу часу, протягом якого матері з підозрою на COVID-19 або підтвердженою коронавірусною інфекцією слід утримуватися від грудного вигодовування, не існує. В даний час немає даних про вплив годування грудьми на клінічний перебіг COVID-19 у матері. Медичні працівники або консультанти з грудного вигодовування повинні допомогти вам у відновленні годування грудьми.

У мене підозра на COVID-19 або підтверджена коронавірусна інфекція. Чи не буде більш безпечним годувати мою дитину штучним молоком?

Ні. Годування новонароджених і дітей грудного віку штучним молоком завжди пов’язане з певним ризиком незалежно від інших умов. Рівень ризику, пов’язаного з годуванням штучними молочними сумішами, зростає, якщо вдома або в місці проживання матері і дитини існують несприятливі умови, такі як обмежений доступ до послуг охорони здоров’я в разі хвороби дитини, обмежена доступність чистої питної води або відсутність гарантованого постачання дитячими молочними сумішами за доступною ціною.

Численні позитивні ефекти грудного вигодовування істотно переважують потенційний ризик зараження COVID-19 і розвитку пов’язаного з цим захворювання.

Чи можна жінці, яка годує грудьми, робити щеплення від COVID-19?

Так, жінки, які годують груддю, можуть щепитися проти COVID-19, коли у них з’являється така можливість.

У жодній з схвалених на сьогодні вакцин не використовується живий вірус, тому ризик передачі вірусу дитині через грудне молоко відсутній.

Також є деякі дані про те, що антитіла, які формуються після вакцинації, виявляються і в грудному молоці, що може сприяти захисту дитини від COVID-19.

За матеріалами ВООЗ.
Обласний центр громадського здоров’я.