Дослідження імунітету проти COVID-19 у Житомирській області - Житомирський обласний центр громадського здоров'я

З 7 червня 2021 року на теренах України та Житомирської області зокрема проводять сероепідеміологічне дослідження щодо визначення наявності антитіл IgG до SARS-CoV-2, що викликає COVID-19. Відбір зразків крові та опитування здійснюються мобільними бригадами безпосередньо у домогосподарствах, де проживають респонденти. 

Дослідження проводиться МОЗ України за дорученням Ради національної безпеки та оборони України за участі Центру громадського здоров’я МОЗ України, Українського інституту соціальних досліджень імені О. Яременка, Центру соціальних експертиз імені Ю. Саєнка, Товариства Червоного Хреста України та приватної медичної лабораторії «Діла», яка має мережу лабораторій (відповідно до розпорядження № 39 Керівника робіт з ліквідації наслідків медико-біологічної надзвичайної ситуації природного характеру державного рівня пов’язаної із поширення коронавірусної хвороби COVID-19 від 09.04.2021 року).
Також залучені департаменти охорони здоров’я обласних та Київської міської державних адміністрацій, заклади охорони здоров’я та окремі медичні працівники.

Результати дослідження дозволять:

1. Визначити рівень серопревалентності SARS-CoV-2 серед дорослого населення України:

 • оцінити стан популяційного імунітету населення проти COVID-19;
 • визначити найбільш вразливі групи населення щодо інфікування SARS-CoV-2;
 • оцінити доступ до тестування пацієнтів з підозрою на COVID-19.

2. Оцінити частку безсимптомних випадків інфікування вірусом SARS-CoV-2 серед дорослого населення України.
3. Оцінити можливі фактори ризику інфікування вірусом SARS-CoV-2.

Залучення учасників

Для залучення учасників, проведення опитування та відбору зразків крові були сформовані мобільні бригади, що складаються з двох інтерв’юерів, одного медичного працівника та водія. Мобільна бригада рухається по заздалегідь спланованому маршруту до домогосподарств, включених до вибірки.

Учасників дослідження обирають випадковим чином у домогосподарстві, що потрапило до вибірки. Перед включенням учасника до дослідження відбувається скринінг відповідно до розробленої анкети, критеріями якої є:

 • вік старше 18 років та молодше 80 років;
 • надання інформованої добровільної згоди;
 • відсутність протипоказань для венопункції;
 • відсутність в анамнезі вакцинації від COVID-19;
 • відсутність у домогосподарстві активного випадку COVID-19 з метою уникнення ризику зараження для команд дослідження.

Населені пункти області, обрані для проведення сероепідеміологічного дослідження:

– Бердичівський район (м. Андрушівка, м. Бердичів, смт Червоне, с. Антопіль, с. Городище, с. Гарапівка, с. Красівка, с. Крилівка);
– Житомирський район (смт Попільня, смт Хорошів, м. Радомишль, смт Головине, с. Степок, с. Паволоч, с. Ходорків, с-ще Відродження, с. Пустельники, с. Комарівка, с. Коритище, с. Садове);
– м. Житомир.

Відбір та транспортування зразків крові

Відбір крові проводитиметься спеціально навченим медичним персоналом, включеним до складу мобільних бригад, в обраному домогосподарстві після отримання інформованої згоди від учасника дослідження. Венозна кров буде отримана з лівої або правої поверхневої вени передпліччя, в одну пробірку (вакутайнер).

Одночасно із забором крові заповнюється направлення на проведення дослідження зразків крові. В направлення вноситься адреса електронної пошти або номер мобільного телефону респондентів, за допомогою яких їм буде повідомлено про результати аналізу крові на антитіла IgG до SARS-CoV-2.

Транспортування зразків у лабораторію здійснюється за умови пакування у спеціальні контейнери або сумки-холодильники. Вакутайнери з відібраними зразками крові будуть транспортуватися для подальшої підготовки до дослідження (проведення центрифугування) до:

 • КНП “Бердичівська міська лікарня” Бердичівської міської ради (по Бердичівському району);
 • КНП “Житомирська багатопрофільна опорна лікарня” Новогуйвинської селищної ради;
 • КП “Лікарня №1” Житомирської міської ради (по м. Житомир).

Медична лабораторія організовує транспортування зразків сироватки крові після центрифугування із визначених закладів охорони здоров’я до лабораторного центру у м. Київ та забезпечить власне лабораторне дослідження зразків крові на наявність антитіл.

Очікувані результати

Основним очікуваним результатом є отримання відсотка осіб, що мають сумарні антитіла до SARS-CoV-2 на момент дослідження, в цілому по Україні, а також у визначених стратах – місто-село, жінки-чоловіки та чотири вікові групи (18-29 років, 30-44 роки, 45-59 років та 60 років та старші). Дані необхідно обмежено та з обережністю екстраполювати на інші страти на групи населення.

Результати дослідження забезпечать визначення реальних масштабів поширення COVID-19 на національному рівні, що, в свою чергу, сприятиме оцінці ефективності застосованого карантину, плануванню раціональної масової вакцинації проти COVID-19 та наступних протиепідемічних та профілактичних заходів.

Обласний центр громадського здоров’я.