До 35-річчя Чорнобильської катастрофи - Житомирський обласний центр громадського здоров'я

Серед усіх трагедій, які пережило людство, Чорнобильська катастрофа не має аналогів за масштабами, техногенними та медичними наслідками.

Найбільша еколого-техногенна катастрофа сучасності – аварія на Чорнобильській АЕС – уже впродовж 35 років впливає на здоров’я людей та довкілля не тільки на радіоактивно забруднених територіях, а й на території всієї України. І до цього часу основною частиною дози додаткового опромінення населення, яке проживає на територіях, що зазнали радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи залишається внутрішнє опромінення за рахунок місцевих харчових продуктів.

Ми навчилися жити з цією бідою та бачити наслідки Чорнобильської катастрофи, які усі ці роки позначаються на здоров’ї, у тому числі й жителів Житомирської області.

Згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.1996 р. № 1218

«Про затвердження переліку спеціалізованих медичних закладів, що забезпечують лікування осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в КНП «Обласна клінічна лікарня ім. О.Ф.Гербачевського» Житомирської обласної ради функціонує Центр радіаційного захисту населення, потерпілого внаслідок аварії на ЧАЕС із відповідним штатом медичних працівників. У лікувальному закладі розгорнуто 180 ліжок, в тому числі терапевтичне відділення на 40 ліжок для надання якісної, високоспеціалізованої медичної допомоги пацієнтам, які потерпіли внаслідок аварії на ЧАЕС.

Про роботу відділення напередодні чергової сумнозвісної дати розповідає завідувачка терапевтичного відділення №1 (ЦРЗН) КНП «Обласна клінічна лікарня ім.О.Ф.Гербачевського» Житомирської обласної ради Наталія Миколаївна Корендович, лікар-терапевт, лікар-кардіолог вищої кваліфікаційної категорії, заслужений лікар України.

-14.12.2016 року відбулося відкриття відділення після реконструкції приміщення, яке було проведене за кошти обласного бюджету при активній підтримці обласної ради, держадміністрації, громадських та благодійних організацій.

Особливістю відділення є його широкопрофільність. Пацієнти мають можливість пройти тут комплексне лікування, обстеження на сучасному діагностичному обладнанні. У відділенні працюють висококваліфіковані фахівці: терапевт, кардіолог, невролог, ревматолог, гастроентеролог.

Тут розгорнуто 15 палат на 40 ліжок, створені комфортні умови для перебування пацієнтів на лікуванні. Палати розраховані на 1-2-3 хворих і оснащені холодильником, телевізором, кондиціонером, окремим санвузлом з душовою кабіною, бойлером. У відділенні створені умови для проведення пацієнтам маніпуляцій та процедур з дотриманням санітарно-гігієнічних норм та правил, затверджених наказами МОЗ та ДОЗ ОДА.

Хворі у відділенні забезпечені додатковим харчуванням, яке фінансує Житомирська обласна рада.

В січні 2017 року у відділенні проведено аудит асоціацією «Служба організації інфекційного контролю» – відділення вперше в Житомирській області отримало відзнаку «Чиста лікарня безпечна для пацієнта», підтверджену при повторному щорічному аудиті.

За повідомленням професора Дмитра  Базики  – генерального директора Національного наукового центру радіаційної медицини НАМН,  «зараз всі медичні наслідки Чорнобиля стосуються тих людей, які вже набрали свою дозу в минулому. І тепер лише починається період віддалених від опромінення ефектів Чорнобиля».

Особливістю пацієнтів, що постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС є загострення 3-х і більше хронічних захворювань, що вимагає проведення комплексного обстеження та використання спеціальних методів діагностики

Ми надаємо повний спектр різних методів обстеження у рамках одного відділення, зокрема, у відділенні надається цілодобова допомога пацієнтам терапевтичного профілю із гострими і хронічними захворюваннями внутрішніх органів, надаються послуги з діагностики і лікування захворювань бронхо-легеневої системи, серцево-судинної системи, травного тракту, ревматичних, ендокринологічних, алергологічних захворювань, хвороб нирок.

До карантину за рік у нас проліковувалось до півтори тисячі пацієнтів за різними профілями. Аналіз показників стану здоров’я потерпілих на основі багаторічного моніторингу показав значне його погіршення на фоні погіршення стану здоров’я населення України в цілому. Динаміка змін показників здоров’я постраждалих має більш виражений характер, що пов’язано не тільки з впливом факторів Чорнобильської катастрофи, а й з погіршенням умов життя. Слід також зазначити, що дані про збільшення захворюваності необхідно також розглядати і як результат постійного медичного контролю, і покращення діагностичної бази, і самої діагностики. Перше рангове місце по поширеності захворювань серед ліквідаторів та постраждалих від наслідків аварії на ЧАЕС зайняли хвороби системи кровообігу, друге – хвороби органів травлення, третє – хвороби органів дихання. Велика кількість пацієнтів з хворобами опорно-рухового апарату, центральної та периферичної нервової системи, ендокринної системи, в т.ч. патологією щитоподібної залози, у певного відсотка наших пацієнтів ми діагностували й онкопатологію.

Фінансується наше відділення як за рахунок державних коштів, так і за кошти благодійників. З часу відкриття відділення і за увесь період роботи ми відчуваємо значну підтримку від  ГО «Дзвони Чорнобиля», очолюваної Леонідом Антонюком, ТОВ “Хлібний дім–Україна» та інших благодійників, що підтримують роботу нашого відділення. Окрема подяка Леоніду Олександровичу Антонюку, який є нашим незмінним куратором: чи не щодня телефонує, цікавиться справами відділення, підтримує нас в усьому. Так, з початку пандемії за його сприяння у відділення були закуплені кисневі концентратори, дезінфектори, засоби індивідуального захисту. Завдяки громадській асоціації «Чорнобиль-Тюбу» ми отримали деззасоби, пульсоксиметри, безконтактні термометри, холодильник. Звісно, якби не спонсорська допомога, відділенню було б набагато важче функціонувати.

Наразі направлення на госпіталізацію у наше відділення дає сімейний лікар або ж профільні спеціалісти обласної поліклініки. Інколи до нас телефонують сімейні лікарі напряму, інколи і самі пацієнти, які вже знають про наше відділення. Ми їм розповідаємо, яким чином отримати електронне направлення на лікування та які обстеження вони можуть зробити на первинній ланці.

На жаль, через 35 років активність держави у подоланні наслідків катастрофи знизилась. Підготовлену Загальнодержавну програму подолання наслідків Чорнобильської катастрофи на 2011-2015 рр. не було прийнято, початок її відтерміновано на 2012, потім – на 2014 р. Чергове відтермінування зазначеної програми значним чином затрудняє подолання наслідків Чорнобильської катастрофи на сучасному етапі.

Сподіваємось на якнайшвидше завершення карантинних обмежень і повернення відділення до звичного ритму роботи, а усім нашим пацієнтам – міцного здоров’я та довгих років життя.

Маємо пам’ятати не лише про загиблих героїв, а й водночас якнайбільше дбати про живих, тих, хто потребує щоденної допомоги

Обласний центр громадського здоров’я.