Алкоголь і COVID-19: що потрібно знати - Житомирський обласний центр громадського здоров'я

Відомо, що вживання алкоголю в цілому завдає шкоди нашому здоров’ю. Ми також знаємо про те, що вживання алкоголю підвищує ризик травматизму і насильства, в тому числі насильства з боку інтимних партнерів, і може призводити до алкогольних отруєнь. Під час загального карантину у зв’язку з пандемією COVID-19 вживання алкоголю може наражати здоров’я людей на ще більшу небезпеку, а також підвищувати поширеність ризикованої поведінки, порушень психічного здоров’я і насильства.

У рамках заходів з охорони громадського здоров’я, прийнятих у зв’язку з пандемією COVID-19, ВООЗ спільно з партнерами розробила інформаційний бюлетень «Важлива інформація про алкоголь і COVID-19», в якому надається інформація, що розвіює пов’язані з алкоголем міфи, і відповідні рекомендації на час пандемії.

Головне, про що потрібно пам’ятати:

вживання алкоголю жодною мірою не захищає від інфікування COVID-19 і не може запобігти захворюванню на COVID-19.

Алкоголь і організм людини: загальні факти

Спирт етиловий (етанол) – речовина, яка міститься в алкогольних (спиртних) напоях і є причиною більшої частки шкоди від їх вживання незалежно від того, у вигляді яких спиртних напоїв етанол надходить в організм: вино, пиво, міцний алкоголь або інша алкогольна продукція.

На жаль, інші токсичні речовини, які можуть пахнути як етанол, можуть бути додані в фальсифіковані напої, які виробляються нелегальними або кустарними методами; або вони можуть бути присутніми в алкогольній продукції, не призначеній для споживання всередину, такій як засоби для дезінфекції рук.

Вплив таких добавок, як, наприклад, метанол (метиловий спирт), смертельно небезпечний для людини навіть у невеликих кількостях або може призвести серед інших наслідків до сліпоти і ниркової недостатності. За даними повідомлень у ЗМІ, а також інформації з приватних джерел, у деяких країнах протягом періоду спалаху COVID-19 вже мали місце випадки смерті в результаті вживання спиртовмісних засобів, обумовленого необґрунтованою вірою в те, що вони можуть забезпечити захист від вірусу.

Загальні факти, які ви повинні знати про споживання алкоголю і здоров’я:

 • Алкоголь робить короткочасний і довгостроковий вплив практично на кожен орган вашого тіла. В цілому, дані свідчать про те, що не існує «безпечного рівня споживання алкоголю» – фактично ризик нанесення шкоди вашому здоров’ю збільшується з кожним випитим келихом.
 • Вживання алкоголю, особливо надмірне, послаблює імунну систему і таким чином знижує можливість організму протистояти інфекційним захворюванням.
 • Відомо, що вживання алкоголю навіть у невеликих кількостях є однією з причин деяких типів раку.
 • Алкоголь змінює ваші думки, судження, прийняття рішень і поведінку.
 • Вживання алкоголю навіть у невеликих дозах становить ризик для плоду, що розвивається, протягом усього періоду вагітності.
 • Вживання алкоголю є причиною збільшення ризику, частоти і інтенсивності проявів насильства в інтимних і сексуальних стосунках, а також серед молоді і стосовно людей похилого віку та дітей.
 • Вживання алкоголю призводить до збільшення ризику травматизації і смерті в результаті ДТП, утоплення або падіння.
 • Надмірне вживання алкоголю є фактором ризику розвитку гострого респіраторного дистрес-синдрому (ГРДС), що є одним з найважчих ускладнень COVID-19.

Загальні міфи про алкоголь і COVID-19

Міф

Вживання алкоголю сприяє знищенню вірусу, що викликає COVID-19.

Правда

Вживання алкоголю не сприяє знищенню вірусу, а навпаки – може збільшити ризик для здоров’я, якщо людина заражається вірусом. Спирт (у концентрації не менше 60%) може бути ефективно використаний для дезінфекції шкірних покривів, але він не має дезінфікуючу дію при  вживанні всередину.

Міф

При вживанні міцних алкогольних напоїв знищуються вірусні частинки, що містяться у вдихуваному повітрі.

Правда

Вживання алкоголю не сприяє знищенню вірусних частинок, що містяться в повітрі, яке вдихається, не забезпечує дезінфекцію порожнини рота і глотки та жодним чином не є способом захисту від вірусу.

Міф

Вживання алкоголю (у вигляді пива, вина, дистильованого спирту або спиртових настоянок на травах) зміцнює імунну систему людини і підвищує стійкість організму до вірусу.

Правда

Вживання алкоголю має руйнівний вплив на вашу імунну систему, не зміцнює імунітет і не підвищує стійкість організму до вірусу.

Алкоголь: що робити, а що не робити під час пандемії COVID-19

 • Щоб уникнути ослаблення імунної системи організму і нанесення шкоди своєму здоров’ю та створення ризику для здоров’я оточуючих, слід повністю відмовитися від вживання спиртних напоїв.
 • Тільки в тверезому стані ви зможете зберегти пильність, швидкість реакцій і дій, ясність розуму при прийнятті рішень, що стосуються особисто вас, членів вашої родини і представників вашого оточення.
 • Якщо ви вживаєте спиртне, знизьте до мінімуму споживаний обсяг і уникайте алкогольного сп’яніння.
 • Вживання спиртного не повинно ставати соціальним приводом для куріння в компанії і навпаки: часто вживання алкогольних напоїв супроводжується курінням, а куріння, в свою чергу, підвищує ризик більш ускладненого і небезпечного для здоров’я перебігу COVID-19. Не забувайте про те, що куріння в приміщенні становить небезпеку для інших членів вашої сім’ї, і необхідно уникати створення умов, в яких ви піддаєте їх здоров’я небезпеці.
 • У дітей і молоді, які проживають з вами, не повинно бути доступу до алкоголю. Вони також не мають ставати свідками того, як ви вживаєте спиртні напої, так як для них ваш приклад повинен бути еталоном поведінки.
 • Поговоріть з дітьми та молоддю, які проживають з вами, про проблеми, пов’язані з COVID-19 і вживанням алкоголю, такі як небезпека порушення режиму карантину і вимог фізичного дистанціювання. Подібні порушення можуть погіршити перебіг пандемії.
 • Слідкуйте за тим, скільки часу ваші діти проводять перед екраном телевізора або інших пристроїв. У ЗМІ постійно ведеться активна реклама алкогольної продукції, також ЗМІ поширюють шкідливу і недостовірну або перекручену інформацію, яка може сформувати у дітей і молоді звички до вживання і надмірного вживання алкоголю в ранньому віці.
 • Ніколи не змішуйте алкогольні напої з лікарськими препаратами, навіть якщо ці препарати рослинного походження або без рецептурного відпуску, так як спільне застосування лікарських препаратів з алкоголем може стати причиною зниження їх ефективності або, навпаки, посилити дію препаратів до рівня виникнення токсичності і небезпеки для здоров’я і життя.
 • Не вживайте алкоголь, якщо ви приймаєте лікарські препарати, які впливають на центральну нервову систему (наприклад, болезаспокійливі, снодійні, антидепресанти і т. д.), так як вживання алкоголю може пригнічувати функцію печінки, а також стати причиною печінкової недостатності та інших серйозних проблем зі здоров’ям.

Вживання алкоголю і фізичне дистанціювання в період пандемії COVID-19

Щоб уповільнити поширення вірусу, Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) рекомендує фізичне дистанціювання щонайменше на один метр від хворих людей як захисний засіб. Бари, казино, нічні клуби, ресторани та інші місця, де люди збираються, щоб вживати алкоголь, а також зустрічі в гостях у домашніх умовах підвищують ризик передачі вірусу. Таким чином, такий захід захисту як фізичне дистанціювання знижує доступність спиртних напоїв та дає вам гарну можливість скоротити споживання алкоголю і подбати про своє здоров’я.

Алкоголь і самоізоляція на дому або дотримання режиму карантину

Щоб обмежити поширення COVID-19, країни поступово ввели масштабні режими самоізоляції, а також карантинів для тих, хто підозрюється в зараженні вірусом або контактував з кимось, інфікованим вірусом. Це означає, що нині безпрецедентна кількість людей проводить весь свій час удома.

Важливо усвідомлювати, що вживання алкоголю є фактором ризику для вашого здоров’я і безпеки, тому в період самоізоляції на дому або перебування на карантині необхідно уникати вживання алкоголю.

 • Якщо ви працюєте дистанційно, дотримуйтесь звичного для вас розпорядку дня і правил поведінки на робочому місці та не вживайте алкоголь. Не забувайте про те, що після перерви на обід ви повинні бути в формі для того, щоб продовжити роботу, а під впливом алкоголю це буде неможливо.
 • Алкоголь не є необхідною частиною вашого раціону і не повинен бути пріоритетом у вашому списку закупів. Не зберігайте вдома великі запаси алкогольних напоїв, так як потенційно їх наявність удома може збільшити ваше вживання алкоголю і вживання інших членів вашої сім’ї або вашого оточення.
 • Доцільніше вкласти ваш час, гроші та інші ресурси в придбання корисних для здоров’я і поживних харчових продуктів, яке сприятиме зміцненню вашого здоров’я та імунної системи для опору вірусу. Рекомендації та поради щодо раціону здорового харчування в період самоізоляції на дому і карантину представлені у відповідних публікаціях на нашому сайті: https://phczt.org.ua/korysni-produkty-i-zdorove-harchuvannya-yak-pravylno-harchuvatysya-pid-chas-karantynu.
 • У вас може скластися хибне уявлення про те, що алкоголь допомагає вам впоратися зі стресом, але, насправді, спиртне не є ефективним способом подолання стресу. Загальновідомо, що вживання алкоголю сприяє посиленню симптомів панічного, тривожного і депресивного розладів, а також інших психічних розладів і є фактором ризику проявів побутового насильства і насильства в сім’ї.
 • Відмовтеся від споживання алкоголю як способу проведення часу вдома і віддайте перевагу фізичній активності. Регулярне фізичне навантаження сприяє зміцненню імунної системи. В цілому, фізична активність допоможе вам з користю провести час перебування вдома в режимі карантину, а також робитиме позитивний вплив на стан вашого здоров’я як найближчим часом, так і в майбутньому. Детальніше: https://phczt.org.ua/fizychna-aktyvnist-pid-chas-karantynu-yak-czogo-dosyagty.
 • Не привчайте ваших дітей або молодь до вживання алкоголю і не приходьте в стані сп’яніння в їхній присутності. Жорстоке поводження з дітьми та ігнорування дітей можуть посилюватися вживанням алкоголю. Дані прояви особливо характерні для ситуацій, коли спільно проживає велика кількість людей і самоізолюватись від питущої людини не є можливим.
 • Дезінфікуючі засоби і антисептики можуть легко стати доступними для вживання всередину в домашніх умовах. Тому важливо зберігати ці засоби в місці, недоступному для дітей, неповнолітніх осіб, а також для інших осіб, які можуть зловживати цією продукцією.
 • Споживання алкоголю може збільшитися під час самоізоляції, й ізоляція і вживання алкоголю також можуть збільшити ризик самогубства. Тому надзвичайно важливо знизити споживання алкоголю. Якщо вас відвідують думки про самогубство, вам слід звернутися по допомогу на місцеві або національні гарячі лінії з охорони здоров’я.
 • Вживання алкоголю тісно пов’язане з проявом насильства і жорстокості, включаючи насильство з боку інтимного партнера. Чоловіки вчиняють велику частину насильства щодо жінок, яке посилюється вживанням алкоголю, в той час як жінки, котрі піддаються насильству, можуть збільшити вживання алкоголю в якості механізму подолання того, що сталося. Якщо ви є жертвою насильства і змушені перебувати в одному просторі з особою, яка вчинила насильство, через те, що дотримуєтеся режиму самоізоляції на дому, вам необхідно мати план дій для забезпечення власної безпеки на випадок загострення ситуації. Якщо вам буде важливо негайно покинути місце проживання, необхідно мати можливість піти до когось з кола ваших сусідів, друзів, родичів або у тимчасовий притулок. Рекомендується звернутися до членів вашої сім’ї і / або до друзів, які можуть надати вам підтримку, а також звернутися по допомогу на гарячу лінію або до місцевого кризового центру допомоги жертвам побутового або домашнього насильства. Якщо ви перебуваєте в режимі карантину і вам необхідно негайно покинути будинок, зателефонуйте на місцеву гарячу лінію підтримки або зверніться до людини, якій ви довіряєте.

Розлади, пов’язані з вживанням алкоголю і COVID-19

Розлади, пов’язані з вживанням алкоголю, характеризуються надмірним

споживанням алкоголю і втратою контролю над вживанням. Хоча вони є одними з найпоширеніших психічних розладів у світі, вони також є одними з найбільш стигматизованих.

Люди з розладом, пов’язаним з вживанням алкоголю, піддаються більшому ризику захворіти COVID-19 не тільки через вплив алкоголю на їхнє здоров’я, але і тому, що вони частіше ризикують бути бездомними або опинитися в місцях позбавлення волі, ніж решта населення. Тому в нинішніх умовах вкрай важливо, щоб люди, які потребують допомоги через вживання алкоголю, отримували всю необхідну їм підтримку.

Якщо у вас або у ваших близьких є проблеми щодо вживання алкоголю, просимо вас уважно поставитися до таких міркувань:

 • Ситуація, що склалася, надає вам унікальну можливість повністю відмовитися від вживання алкоголю або, як мінімум, істотно знизити ваш рівень вживання алкоголю, оскільки ви можете з об’єктивних причин відмовитися від різних соціальних приводів і уникнути ситуацій, коли вживанню спиртного сприяє атмосфера і компанія, включаючи вечірки, дружні зустрічі, ресторани і клуби.
 • У період самоізоляції в режимі онлайн доступна підтримка фахівців і груп взаємодопомоги для людей з розладами, пов’язаними з вживанням алкоголю. Подібні групи і втручання можуть бути більш анонімними і конфіденційними, що дозволяє знизити рівень стигматизації. Дізнайтеся, яку допомогу ви могли б отримати в режимі онлайн.
 • Самоорганізуйте взаємодопомогу і підтримку з кимось, кому ви довіряєте, і при необхідності зверніться по додаткову допомогу, таку як онлайн-консультування, втручання і групи підтримки.
 • При дотриманні режиму фізичного дистанціювання не створюйте навколо себе соціальної ізоляції: підтримуйте спілкування з близькими, друзями, колегами, сусідами і родичами за допомогою телефонних дзвінків, повідомлень або листів. Використовуйте нові і неординарні можливості зв’язку, щоб ви змогли продовжувати спілкування у віддаленому форматі на відстані.
 • Уникайте перегляду наполегливої реклами алкогольної продукції по телебаченню і в інших ЗМІ, де широко поширені маркетинг і просування алкоголю; будьте обережні і уникайте посилань на соціальні мережі, які спонсоруються алкогольною промисловістю.
 • Постарайтеся підтримувати звичний для вас розпорядок дня, основну увагу зосередьте на речах, які у вас є можливість контролювати, і постарайтеся зберігати відчуття присутності тут і зараз. У цьому вам можуть допомогти щоденне фізичне навантаження, ваші захоплення і техніки розслаблення.
 • У разі інфікування поговоріть з медичними працівниками про ваше вживання алкоголю для того, щоб вони могли приймати найбільш відповідні рішення щодо вашого загального стану здоров’я.

 

Як знайти надійну інформацію і як розпізнати дезінформацію

 • Намагайтеся отримувати інформацію з перевірених джерел, які зарекомендували себе як достовірні: наприклад, ВООЗ, національні органи охорони здоров’я, а також від знайомих медичних працівників. На вебсайті ВООЗ завжди можна отримати актуальну та оновлену інформацію про COVID-19.
 • Завжди перевіряйте будь-яку отриману інформацію. З побоюванням і обережністю ставтеся до вебсайтів і інформаційних ресурсів, у яких повторюються однакові повідомлення та які вирізняє однаковий стиль викладу, так як велика ймовірність того, що вони є вірусними повідомленнями, створеними для масового поширення з метою дезінформувати населення.
 • Бійтеся завідомо неправдивих і неясних заяв, особливо щодо впливу алкоголю на здоров’я й імунну систему людини. Подібного роду заяви категорично не можуть бути прийняті як джерело інформації про здоров’я, так як немає жодних достовірних доказових даних на користь того, що вживання алкоголю сприяє захисту від інфікування COVID-19 або робить позитивний вплив на перебіг і результат будь-яких інфекційних захворювань.
 • Пильно поставтеся до заяв, що лунають в онлайн-джерелах, про те, що

вживання алкоголю дає істотні переваги, гостро необхідні в період самоізоляції вдома або під час перебування в режимі карантину. Алкоголь ні при яких обставинах не є необхідним компонентом вашого харчування або способу життя.

 • Не забувайте про те, що реклама послуг з продажу або доставки додому алкогольних напоїв на вебсайтах або в соціальних мережах може призвести до збільшення рівня споживання алкоголю, а адресатами цієї реклами можуть стати діти.
 • Якщо ви не вживаєте алкоголь, не піддавайтеся на жодні аргументи і переконання щодо уявної користі вживання алкоголю для вашого здоров’я і не починайте вживати спиртне.

Головне, що необхідно запам’ятати:

Ні за яких обставин жодні алкогольні напої або спиртовмісні засоби не можна вживати для запобігання або лікування COVID-19.

Обласний центр громадського здоров’я.