7 квітня – Всесвітній день здоров’я

Цьогоріч Всесвітній день здоров’я проходить під гаслом
«Підтримка медсестер та акушерок».медсестра


На час карантину, оголошеного в зв’язку з пандемією коронавірусу, на медичних працівників покладено особливо велику відповідальність. Значну роль у процесі протидії  COVID-19 відведено  медичним сестрам. Тепер, коли людина заходить до лікувального закладу, її зустрічає на посту медична сестра. Питає про мету візиту, вимірює температуру тіла, стежить, аби усі пацієнти були у захисних масках, нагадує про важливість дотримання дистанції.

Світлана Матушевич, головна медична сестра  відділу медичного забезпечення комунального підприємства «Центр первинної медико-санітарної допомоги»  Житомирської міської ради з майже 30-річним стажем роботи:

медсестра– Сьогодні змінюється роль медсестринських служб та медичної сестри як фахівця, який першим контактує з пацієнтом, його родиною та оточенням і опікується ними в лікарні та вдома до кінця життя. В таких умовах зростає і актуальність професійної підготовки медичних сестер, що випливає з самого визначення поняття «медична сестра», запропонованого Міжнародною радою медичних сестер: «Медична сестра – це особа, яка пройшла підготовку за основною програмою медсестринського навчання, одержала достатню кваліфікацію і має право виконувати в своїй країні відповідальну роботу з медсестринського обслуговування, маючи на меті зміцнення здоров’я, запобігання хворобам та здійснення догляду за хворими».

Саме за таким принципом працює  сестринський колектив нашого закладу хорони здоров’я, який нараховує 226 медичних сестер. У цій структурі об’єдналася первинна ланка трьох закладів охорони здоров’я міста – дитячої міської ім. В.Башека та лікарень №1 і №2 м. Житомира. До її складу увійшло 20 амбулаторій загальної  практики – сімейної медицини, серед них – 10 дорослих, 2 змішаних, тобто працюють сімейні лікарі і педіатри та 8 педіатричних.

З 25 березня нинішнього року, з часу впровадження карантину, у нашому закладі  охорони здоров’я налагоджено роботу наступним чином: працюють чергові бригади лікарів та медсестер в амбулаторіях, при вході до кожного структурного підрозділу нашого закладу організовано сестринські пости. Щодня у кожного пацієнта, хто звертається до амбулаторій закладу, медсестри на вході проводять термометрію. При зверненні до лікаря, коли є підозра на ГРВІ, медична сестра надає захисну маску, пропонує, аби пацієнт, зайшовши з вулиці, обробив антисептиком руки. Якщо на вході було виявлено, що в людини підвищення температури тіла – навпроти сестринського поста облаштовано ізолятор, де лікар проведе обстеження пацієнта.медсестра

Працюють у нас і бригади невідкладної допомоги. З 25 березня згідно з рекомендаціями МОЗ налагоджено дистанційну роботу. Тобто співробітники амбулаторій закладу працюють з пацієнтами у телефонному режимі – лікарі консультують, медсестри допомагають їм у цьому. За допомогою нашої медично-інформаційної системи можна виписати електронний рецепт, отримати консультацію, зокрема й актуальну на сьогодні, як вберегтися від коронавірусу. Наші медичні сестри – неабиякі помічниці у цьому нашим лікарям. Крім цього, з квітня цього року запроваджується оформлення електронних направлень до вузьких спеціалістів (лікарів вторинного та третинного рівня надання медичної допомоги).

Загалом можна стверджувати, що наші медичні сестри, які працюють з сімейними лікарями – універсальні. Медсестри первинної ланки – завжди на передовій. Вони першими зустрічають пацієнта при зверненні, значна роль їм відводиться у тому числі і при встановленні діагнозу.

Усі наші медичні сестри кваліфіковано володіють технікою надання невідкладної допомоги, технікою проведення маніпуляцій (в тому числі проведення досліджень за допомогою експрес-тестів на ВІЛ/СНІД, вірусні гепатити   В та С, грип А та В, коронавірусну інфекцію, тропоніни), проводять забір крові, електрокардіографію, профілактичні щеплення – тобто увесь той перелік послуг, який зазначений у наказі МОЗ України за №504. Медичні сестри нашої установи вимірюють рівень глюкози в крові  за допомогою глюкометрів. Це далеко не весь перелік тих обов’язків, які вони виконують на практиці.

Запроваджено у нас і сестринський прийом, тобто можна записатися на прийом до сімейної медсестри, яка може проконсультувати пацієнта. Після призначення лікаря також може виписати пільговий рецепт. Провести бесіду з пацієнтом щодо профілактики захворювання, раціонального харчування та дотримання здорового способу життя. Також наші медичні сестри проводять підготовку пацієнта на прийом до лікаря – знімають електрокардіограму, визначають вагу, зріст, здійснюють термометрію тощо.

Сьогодні ми працюємо у такому ж режимі, як і вся країна – над запобіганням поширенню коронавірусу. У нас працюють у дві зміни бригади, які надають невідкладну медичну допомогу на дому нашим пацієнтам – це шість бригад, з яких дві – педіатричні, чотири – «дорослих». Також вони проводять тестування на грип та коронавірус. Тестами на грип типу А і В і на COVID-19  ми забезпечені у достатній кількості. Медичні сестри пройшли спеціальний курс навчання цьому тестуванню.

Медсестринський персонал нашого Центру первинної медико-санітарної допомоги працює задля того, щоб зберегти здоров’я людини. Донести до її свідомості, що дотримання здорового способу життя є одним із пріоритетів кожної людини. Що здоров’я – це те найцінніше, що є у кожного з нас.

Роботу медичної сестри, окрім підтримки здоров’я, профілактики факторів ризику, професійного догляду за хворими, полегшення їх страждань, визначає розуміння цінності людського життя, усвідомлення потреби милосердя і доброти. Вміння бачити не хворобу, а людину з її духовною та фізичною неповторністю. Психологічна підтримка і контроль емоційного стану пацієнта це також обов’язок медсестри. Це не тільки професія, а й покликання.

Щоб завоювати віру, довіру та повагу пацієнта, необхідно стати йому близькою, рідною людиною. Особливо в нинішній період пандемії, коли пацієнта потрібно не лише оглянути, а й інколи заспокоїти, порекомендувати, як себе поводити, аби вберегтися від захворювання. Тож подякуймо  нашим медичним сестрам за ту неоціненну працю, яку вони виконують, аби зберегти наше здоров’я.

Обласний центр громадського здоровя.