7-13 червня – Всесвітній тиждень серцевого ритму - Житомирський обласний центр громадського здоров'я

Відзначається щороку у перший повний тиждень червня. Його мета – поліпшення діагностики, лікування і якості життя тих, хто страждає на аритмії.

Що таке порушення ритму серця та чим вони небезпечні  – розповідає Володимир Миколайович Галаган, лікар-кардіолог КНП «Обласний медичний консультативно-діагностичний центр» ЖОР, експерт ДОЗ Житомирської ОДА за напрямом «Кардіологія».

Порушення ритму серця – це стан, який, як правило, супроводжує захворювання серця. Порушення ритму серця можуть проявлятися при будь-яких захворюваннях серця: при гіпертонічній хворобі, запальних процесах, інтоксикаціях і при ішемічній хворобі серця. Порушення серцевого ритму сигналізують про те, що існує якась проблема в роботі серця. Тобто саме порушення ритму – це більше прояв захворювання серця, аніж самостійна хвороба.

Порушення ритму бувають різними і розібратися, які це порушення та діагностувати їх може лише фахівець, а для цього в першу чергу потрібно виконати електрокардіограму, в якій, якщо порушення носить постійний характер, воно обов’язково проявиться.

Пацієнт може запідозрити у себе ці порушення і за власними спостереженнями, тобто за такими відчуттями, як порушення серцебиття, перебої в роботі серця, його завмирання. Це може проявитися при тому ж вимірюванні артеріального тиску і автоматичний тонометр підкаже, що є аритмія, або при вимірюванні пульсу.

Якщо за допомогою електрокардіограми не виявляється порушення ритму серця, проводяться додаткові дослідження для того, щоб верифікувати його. Холтерівське моніторування– це запис кардіограми пацієнта протягом від однієї доби до трьох. Таке моніторування проводиться при звичайному життєвому ритмі пацієнта та при його звичайних навантаженнях, і якщо порушення ритму серця виявляються, потрібно з’ясувати, яка саме патологія до цього призвела і лікувати її. Переважно це високий тиск, ішемічна хвороба серця, запалення серцевого м’яза.

Деякі аритмії у більшості випадків не є проблемою. Якщо при обстеженні виявлено синусову аритмію або ж рідку суправентрикулярну екстрасистолію, як правило, немає потреби серйозного медикаментозного лікування. Але є аритмії, які загрожують життю людини, наприклад, пароксизми шлуночкової або суправентрикулярної тахікардії. Вони можуть призвести до досить серйозних наслідків. Знову ж таки, для того, щоб розібратися, яка це аритмія і чи потрібно її лікувати, необхідно звернутися до фахівця. Для початку можна звернутися до свого сімейного лікаря, але краще, якщо проконсультує фахівець, який займається аритміями, тобто лікар-кардіолог. Наразі вже введено нову медичну спеціальність «лікар-кардіолог –електрофізіолог», тобто це фахівець, який займатиметься порушеннями ритму серця.

Якщо у пацієнта при обстеженні виявлено загрозливі для життя порушення серцевого ритму, може бути рекомендовано встановлення штучного водія ритму або кардіовертера-дефібрилятора, які відновлюють ритм серця.

Що ж стосується поширеності аритмій, то однією з найпроблемніших ми вважаємо фібриляцію передсердь, або миготливу аритмію. При фібриляції передсердь часто бувають тромбоемболічні ускладнення, внаслідок чого розвивається інсульт. Близько 30 відсотків ішемічних інсультів – це інсульти, які виникають на фоні дефібриляції передсердь. Тому пацієнтам, у яких є така патологія, потрібно обов’язково приймати антикоагулянтну терапію. З віком у пацієнтів порушення ритму стають більш частими і серйозними, тож і лікуватися вони мають більш серйозно.

Контролюйте свій пульс та бережіть себе!

Обласний центр громадського здоров’я.