Круглий стіл до Всесвітнього тижня підтримки грудного вигодовування - Житомирський обласний інформаційно-аналітичний центр медичної статистики

5 серпня 2021 року в Житомирському обласному перинатальному центрі відбувся круглий стіл до Всесвітнього тижня підтримки грудного вигодовування. Також на підтримку акції “Тижня підтримки грудного вигодовування Департамент соціального захисту населення, в особі Світлани Бойм, передав усім новонародженим діткам, що наразі знаходяться в обласному перинатальному центрі, подарунки – їх перші іграшки.

Головна подія в житті кожної сім’ї – народження дитини. І немає більшого зв’язку матері з немовлям, ніж годування грудьми, адже дитина з молоком одержує необхідні поживні речовини, психологічну підтримку та материнське тепло.

Щорічна світова акція під назвою «Всесвітній Тиждень підтримки грудного вигодовування» започаткована у 1992 році, коли була прийнята Інночентійська декларація про захист, заохочення та підтримку грудного вигодовування. Вона була задумана як один із стратегічних методів популяризації та підтримки природного вигодовування дітей, для пожвавлення і відновлення, в умовах втраченої традиції – годувати діток грудьми.

В Україні підтримка грудного вигодовування була започаткована у 1995 році. А з 2001 року розпочата сертифікація закладів охорони здоров’я на відповідність критеріям ВООЗ та ЮНІСЕФ – «Лікарня, доброзичлива до дитини».

В усіх родопомічних закладах, дитячих відділеннях, жіночих та дитячих консультаціях наявний документ «Політика підтримки грудного вигодовування дітей», у якому відображено 12 принципів, і який є керівництвом до дії у всіх підрозділах. Цей документ розміщений у доступному місці для медичного персоналу, пацієнтів та їх родичів. Політика доповнена матеріалами практики закладів охорони здоров’я.

Всі родопомічні заклади області успішно впровадили у практику сучасні принципи підтримки грудного вигодовування та ефективні перинатальні технології. Створені та функціонують  індивідуальні пологові зали. Забезпечені умови для дотримання теплового ланцюжка. Умови для спільного перебування матері та дитини, для участі членів родини в догляді за новонародженим – комфортні, наближені до домашніх.

Налагоджено роботу постійно діючих Шкіл відповідального батьківства та лактаційних центрів. Проводиться адекватна підготовка вагітних та породіль з питань підтримки грудного вигодовування (97,9%) та сімейних пар – до партнерських пологів (охоплено даною підготовкою 78.8%).

В закладах охорони здоров’я проводяться:

  • інструктаж співробітників, що приймаються на роботу;
  • щорічні  18-годинні семінари з питань грудного вигодовування з 3-ма годинами клінічної практики для медичного персоналу закладу, згідно затвердженої навчальної програми та термінів.

Персонал успішно впроваджує та підтримує годування молоком матері немовлят, що знаходяться під спеціальним інтенсивним спостереженням, і в інших випадках, які вимагають використання альтернативних методів догодовування (за допомогою шприців, зонда, ложечки).

В області активно працюють групи підтримки годуючих матерів з боку медичного персоналу та матерів, які мають позитивний особистий досвід грудного вигодовування. Також працює телефон довіри.

За роки впровадження програми підтримки грудного вигодовування та ініціативи «Лікарня доброзичлива до дитини» поліпшились основні показники надання допомоги матерям та дітям:

  • кількість фізіологічних пологів збільшилась до 68,7% – в 2020 2021р.р;
  • питома вага партнерських пологів стабільно є на рівні 75- 80,0%. Але у зв’язку з проведенням карантинних заходів на період пандемії COVID – 19 кількість партнерських пологів у 2020 році зменшилася.
  • кількість родорозроджень шляхом кесаревого розтину на рівні загальноукраїнського показника – 26%;
  • кількість немовлят народжених з малою масою тіла складає в середньому на рівні 5,7% по області, та 11,1% в обласному перинатальному центрі, де розроджуються вагітні з передчасними пологами та важкою соматичною патологією;
  • в області 96,0% навонарождених знаходяться на спільному перебуванні матері та дитини (у ВІТ новонароджених забезпечені умови для збереження лактації у матерів, які тимчасово розлучені з дитиною за станом здоров’я дітей; матері залучаються по догляду за дітьми);
  • питома вага дітей, які виписуються на виключно грудному вигодовуванні в 2020 р. – 97%;
  • випадки захворювань новонароджених на гнійно-септичні хвороби – поодинокі, жінок – відсутні.

Про підтримку грудного вигодовування, як спільну відповідальність, розповів Сергій Березовський, начальник відділу мобілізаційної роботи та спеціальних питань управління реформ і розвитку медичної допомоги ДОЗ ОДА.

Розпочинати отримувати повноцінний безпечний прикорм діти мають із шестимісячного віку, залишаючись при цьому на грудному вигодовуванні до двох років і більше, зазначила Евеліна Ташкевич, лікар відділення для новонароджених недоношених дітей Житомирської обласної дитячої клінічної лікарні.

Про саму специфіку роботи з майбутніми матусями, їх навчання необхідним навичкам, зокрема й технікам грудного вигодовування розповіла психолог лактаційного центру Житомирського обласного перинатального центру Ірина Штиль.

Особистим досвідом практики грудного вигодовування поділилася Олена Хачатрян, мама 6-ти дітей та засновниця благодійного фонду “Сім’я”.

Обласний центр громадського здоров’я.