28 травня – Міжнародний день здоров’я жінок - Житомирський обласний інформаційно-аналітичний центр медичної статистики

28 травня проводиться Міжнародний день активних дій з охорони жіночого здоров’я або Міжнародний день здоров’я жінок. Відзначається з 1987 року, щоб нагадати урядам країн світу, що здоров’я жінок має величезне значення для майбутнього будь-якої нації.

Гасло 2022 року – «Зламати упередження». Жінки становлять майже половину населення планети і мають значний вплив на добробут своїх сімей, громад та економіки. Проте в усьому світі існує нерівність у сфері охорони здоров’я жінок і гендерна упередженість, що має значний негативний вплив на якість медичної допомоги, яку отримують жінки.

З нагоди цієї дати ми поспілкувалися з Галиною Рудчук, лікарем акушером-гінекологом КНП «Обласний медичний центр спортивної медицини» Житомирської обласної ради.

Перше питання стосується безпосередньо теперішньої війни. З початку повномасштабного вторгнення з якими питаннями до Вас найчастіше звертаються жінки та дівчата?

– Зараз так сталося, що багато жінок фертильного віку покинули країну. Тож щоб назвати ситуацію загальною, ми маємо недостатньо даних. Однак останнім часом під час регулярних медоглядів, що проводяться на базі нашого центру (для колективів спортивних об’єднань та деяких підприємств), найбільше спостерігаються порушення менструального циклу.

Як на це реагувати: якщо порушення менструального циклу пов’язане з якимось захворюванням чи гормональним дисбалансом, то це потрібно лікувати. Якщо ж жінка почувала себе нормально, а потім на фоні стресу розпочалися порушення, тоді потрібно тільки приймати заспокійливе, старатися зменшити кількість факторів стресу, і тоді з часом все відновиться.

Загалом порушення менструального циклу загрожує відсутністю місячних. Зрозуміло, що і овуляція тоді не відбувається. Тобто деякі жінки можуть і не завагітніти. Щоб дізнатися, що саме відбувається в організмі, його треба обстежувати. Наприклад, у період Другої світової війни теж спостерігалося багато випадків, коли жінки не могли завагітніти. Така захисна функція організму. Все ніби було нормально, але місячні були відсутні на фоні постійного стресу. Це закономірний процес.

Загалом кількість порушень менструального циклу у жінок збільшилася. Особливо це стосується жінок-переселенок – з Маріуполя, Харкова, інших міст. У нас же в Житомирській області багато таких жінок. Ті, які дійсно пережили все те, бачили на свої очі розруху і не лише, у більшості з них є порушення менструального циклу. Ця закономірність прослідковується.

Як показують міжнародні дослідження, жіночі скарги щодо їх здоров’я в суспільстві сприймаються більш зневажливо, ніж чоловічі, тому що вважається, що більшість жінок надто прислухаються до свого тіла і вся симптоматика має переважно істеричний характер. Ви стикалися у своїй практиці з випадками такого ставлення?

– Так. Була на прийомі нещодавно відносно молода жінка. В неї також почалося порушення менструального циклу, але навпаки – на фоні цих стресів у неї почастішали кровотечі, впродовж місяця і два, і три рази були місячні. І от, дійсно, на роботі до цього поставилися не «із захватом», скажімо так. Коли вона відпрошувалася до мене на прийом, були такі фрази поблажливі «та що там в тебе, хіба це проблеми?». Це не дуже приємно, звісно, але жінка відстояла себе, прийшла на прийом, і їй надали медичну допомогу.

– Як на Вашу думку, з якого віку дівчатам вже потрібно розповідати про особливості жіночої фізіології, про статеві стосунки? І чи мають хлопчики отримувати такі ж знання про жіноче тіло?

– Припустимо у дівчат місячні починаються десь з 12 років і пізніше. Я вважаю, що вже в 10 років дівчинка повинна знати, які зміни в її організмі відбуваються, і про менструальний цикл, що це значить для неї, щодо росту молочних залоз тощо, щоб розуміти, як поводити себе в майбутньому. Можливо діти зараз і самі раніше дізнаються, тому що у нас доступ до інформації доволі широкий, і той, хто цікавиться цим питанням, може знайти відповіді. Але все одно дорослі мають особисто про це розказувати, бо банально не всі діти одразу зможуть все зрозуміти. Думаю, про таке треба розповідати і в школі, і особливо батькам. Мама з дівчинкою обов’язково має про таке говорити.

Однозначно, що хлопчики теж повинні про все це знати. І в них має з дитинства виховуватися повага до жінки, повага до матері, повага до майбутньої жінки. Хлопці мають знати про сексуальні стосунки – як себе поводити. Адже від них дуже багато в чому залежить майбутнє сексуальне життя жінки. Тому мені здається, що хлопці в цьому плані мають не меншу відповідальність, ніж дівчата. Про фізіологію та те, що відбувається із організмом дівчини, хлопці повинні знати. Якісь дуже особисті для дівчат моменти, зрозуміло, що не варто озвучувати. А от загальні знання мають отримувати усі.

Повертаючись до ситуації в країні, як Ви зараз порекомендуєте піклуватися про своє здоров’я? Є якісь особливі рекомендації чи достатньо дотримуватися загальних правил?

– Найбільше у нас зараз страждає наше емоційне здоров’я – в цьому плані потрібно себе берегти. Залежно від індивідуальності, кожна людина по-своєму реагує на стресову ситуацію, з більш чи менш емоційним сприйняттям. Тому потрібно для себе щось заспокійливе знаходити, якось віддушину, зону комфорту, щоб ти міг позитив звідти черпати. Чи в стосунках, чи в спілкуванні, чи можливо хтось займається своїм улюбленим заняттям: хтось читає, хтось малює картини, хтось вишиває. Можливо, комусь потрібно просто відпочити на природі. Он зараз гарно квітнуть квіти, ходиш – солов’ї заливаються. Потрібно знайти щось для себе хороше і заспокоюватися. Звичайно, від новин не вийде відгородитеся, це і не правильно. Але більшість захворювань «від нервів», як ми знаємо. Тому потрібно себе оберігати. І при виникненні будь-яких скарг щодо жіночого здоров’я, обов’язково звернутися за консультацією до фахівця.

ОІАЦМС.