Круглий стіл «Імунізація – наш спільний захист» - Житомирський обласний інформаційно-аналітичний центр медичної статистики

«Імунізація – наш спільний захист»

Такою була тема Круглого столу, організованого обласним центром громадського здоров’я, що відбувся 9 вересня 2020 року у конференц-залі готелю “Reikartz Житомир”. Захід, до участі у якому були запрошені провідні фахівці галузі охорони здоров’я, ОЦГЗ, викладачі КВНЗ «Житомирський медичний інститут» відбувся у рамках реалізації гранту Глобального фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією в Україні.

Імунізація дозволяє врятувати мільйони життів щороку і широко визнається як один з найбільш успішних і економічно ефективних заходів у галузі охорони здоров’я у світі. Проте пандемія внесла свої корективи, рівень охоплення вакцинацією знизився.

За даними ВООЗ та ЮНІСЕФ ще до пандемії COVID-19 протягом останнього десятиліття охоплення вакцинацією зупинилося на рівні 85%.

Надзвичайно важливо, щоб в Україні, де минулого року реєструвалися випадки правця у дітей, дифтерії, а протягом 2017-2019 років більше 115 000 людей захворіли на кір, діти і дорослі продовжували отримувати щеплення від небезпечних інфекцій.

Стан імунопрофілактики населення Житомирської області – такою була тема виступу Сергія Березовського, начальника відділу мобілізаційної роботи та спеціальних питань УОЗ ОДА.

Будь-яке порушення планової вакцинації, навіть на короткий період, призведе до спалахів вакцинокерованих інфекцій. Водночас, під час пандемії COVID-19 багато дорослих з осторогою ставляться до вакцинації, особливо імунізації дітей.

Про профілактику інфекційних захворювань і вакцинацію в умовах пандемії коронавірусної інфекції йшлося у виступі Ольги Марченко, координатора УОЗ ОДА за напрямом «Дитячі інфекційні хвороби», завідувачки інфекційно-боксованого відділення КНП «Житомирська обласна дитяча клінічна лікарня» Житомирської обласної ради.

Імунопрофілактика – пріоритетний напрямок сучасної системи охорони здоров’я, яка є рушійною силою здорового способу життя та невід’ємною складовою громадського здоров’я.

Про імунопрофілактику, як вагому складову громадського здоров’я розповіла у своєму виступі Ліна Возна, завідувачка відділу неінфекційних захворювань КНП «Обласний центр громадського здоров’я» Житомирської обласної ради.

Згідно із рекомендаціями ВООЗ, будь-які переривання рутинної (планової — відповідно до національного календаря щеплень) імунізації, навіть на короткий період, призведуть до підвищення ймовірності спалахів вакцинокерованих інфекцій або зростання кількості випадків захворювань, яким можна запобігти шляхом вакцинації. Це буде додатковим навантаженням на системи охорони здоров’я у країнах, які вже й так перевантажені через пандемію COVID-19.

«Про організацію заходів з імунізації в умовах пандемії коронавірусної хвороби та рекомендовані щеплення» розповіла Анна Кухарук, позаштатний експерт національної служби здоров’я України за напрямом «Педіатрія», дитячий інфекціоніст, імунолог, завідувачка відділу імунопрофілактики КНП «Обласний центр громадського здоров’я» Житомирської обласної ради, обласний координатор ГО «Батьки за вакцинацію».

Величезний відсоток дітей в Україні з тих чи інших причин щеплюється з порушенням Календаря щеплень, що викликає багато запитань з боку батьків.

Про  вакцинацію з порушенням Календаря щеплень йшлося у виступі Богдана Данка, експерта групи експертів та координаторів УОЗ за напрямом «Педіатрія».

Одна з найбільш міфологізованих тем щодо вакцинації  – реакції після щеплень. Дуже часто батьки помилково вважають їх небезпечними для здоров’я дитини та навіть відмовляються від вакцинації взагалі. «Поствакцинальні реакції. Реєстрація та облік» такою була тема виступу Людмили Головень, експерта

групи експертів та координаторів УОЗ за напрямом «Педіатрія», лікаря-імунолога КНП ЦПМСД Житомирської міської ради.

Дотриманню правил техніки введення вакцин та профілактиці побічних реакцій у поствакцинальному періоді приділяється значна увага в КВНЗ «Житомирський медичний інститут» Житомирської обласної ради при підготовці молодших медичних спеціалістів. На цьому наголосила Таміла Мухіна, голова циклової комісії «Педіатрія», асистент кафедри «Сестринська справа» цього навчального закладу, яка готує до випуску підручник на відповідну тему.

Про «Значення безперервної післядипломної освіти у формуванні знань спеціалістів медсестринства щодо профілактики керованих інфекційних захворювань» йшлося у виступі Зої Шарлович, к.пед.н., завідувачки відділення післядипломної освіти спеціалістів медсестринства, асистента кафедри «Сестринська справа» КВНЗ «Житомирський медичний інститут» Житомирської обласної ради.

На сьогодні імунопрофілактика визнана одним з найуспішніщих і економічно ефективних заходів у сфері громадського здоров’я. Основними цілями імунопрофілактики є збереження здоров’я населення через зниження рівня захворюваності, смертності та інвалідності від інфекційних хвороб, формування колективного імунітету та зниження витрат системи охорони здоров’я на лікування інфекційних хвороб, яким можна запобігти шляхом проведення імунопрофілактики.

Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) рекомендує проводити планову вакцинацію відповідно до Календаря щеплень навіть під час пандемії COVID-19. Особливо важливою є вакцинація дітей, які повинні отримати усі вакцини, передбачені Календарем щеплень під час народження та в перші два роки життя. Своєчасна вакцинація є надзвичайно важливою для того, щоб забезпечити надійний захист дітей від важких, загрозливих для життя інфекційних захворювань, а також для того, щоб уникнути накопичення нещеплених груп населення і потенційної втрати колективного імунітету.

Обласний центр громадського здоров’я.