17 вересня – Всесвітній день безпеки пацієнтів - Житомирський обласний інформаційно-аналітичний центр медичної статистики

Встановлений 2019 року на 72-й Всесвітній асамблеї охорони здоров’я. Відзначення цього дня ґрунтується на фундаментальному принципі медицини: «Не нашкодь».

Тема 2021 року – «Безпека при наданні допомоги матерям і новонародженим». Вибір теми обумовлений необхідністю підкреслити ті колосальні ризики, з якими стикаються жінки і новонароджені у всьому світі при небезпечному наданні медичної допомоги під час пологів. Пандемія COVID-19 також погіршила ситуацію, що призвело до порушення роботи з надання основних послуг охорони здоров’я через перебої в ланцюгах поставок, відсутність у жінок доступу до медичної допомоги і брак кваліфікованих медичних працівників.

Щодня у світі від причин, пов’язаних з вагітністю та пологами, помирає близько 810 жінок. Крім того, кожного дня у світі помирає близько 6700 немовлят, що становить 47% всіх випадків смерті дітей у віці до 5 років. До того ж щороку реєструється близько 2 мільйонів випадків мертвонародження, причому більше 40% – безпосередньо під час пологів.

За даними обласного інформаційно-аналітичного центру медичної статистики, у Житомирській області за 7 місяців 2021 року показник материнської смертності становить 19,62 на 100 тис. народжених живими (1 випадок), перинатальної смертності (у період з 22-го повного тижня вагітності до 6 повних діб життя новонародженого) –10,33 на 1000 народжених всього (53 випадки), неонатальної смертності (з моменту народження дитини до 27 повних діб життя) – 5,89 на 1000 народжених живими (30 випадків).

На щастя, в більшості випадків смертей матерів і новонароджених можна уникнути завдяки забезпеченню надання якісної допомоги кваліфікованими медичними працівниками, для яких у свою чергу створені сприятливі умови праці. Але цього можна досягти тільки шляхом залучення всіх зацікавлених сторін та створення комплексних систем і підходів у сфері охорони здоров’я на рівні громад.

15 вересня 2021 року напередодні Всесвітнього дня безпеки пацієнтів у м. Житомирі було проведено ряд заходів:

  • – у відділі спеціалізованої медичної літератури ЖОУНБ ім. Олега Ольжича круглий стіл на тему: «Безпечне надання медичної допомоги матерям і новонародженим», організований КНП «Обласний інформаційно-аналітичний центр медичної статистики» Житомирської обласної ради, за участю провідних фахівців охорони здоров’я області;
  • – науково-практична онлайн-конференція з елементами практичного тренінгу на тему «Безпека пацієнтів: проблеми і перспективи», організована науково-педагогічними працівниками кафедри «Технології медичної діагностики та лікування. Громадське здоров’я» Житомирського медичного інституту.

Відмітним знаком глобальної кампанії Всесвітнього дня безпеки пацієнтів є підсвічування пам’яток та громадських місць помаранчевим кольором на визнання ключової ролі медичних працівників у наданні безпечної медичної допомоги пацієнтам.

Обласний інформаційно-аналітичний центр медичної статистики.