16 травня - День пам’яті людей, які померли від СНІДу - Житомирський обласний інформаційно-аналітичний центр медичної статистики

За рішенням Всесвітньої організації охорони здоров’я кожну третю неділю травня проводиться День пам’яті людей, які померли від СНІДу. В 2021 році світ буде згадувати людей, які померли від СНІДу 16 травня.

Вперше цей День був відзначений ще в 1983 році в Сан-Франциско, США. На той час у світі було зареєстровано лише кілька тисяч випадків захворювання на ВІЛ/СНІД, тож ініціаторами проведення акції стали люди, яких це стосувалося особисто, хто переживав біль втрати рідних або друзів…

Сучасна мета проведення Всесвітнього дня пам’яті померлих від СНІД не лише привернути увагу до тих, чиї життя забрала хвороба (від СНІДу в Україні з 1987 по 2020 роки померло 53547 людей), а передусім, продемонструвати суттєві досягнення, які дозволили за останні 20 років епідемії ВІЛ/СНІД завдяки доступу до безперервного антиретровірусного лікування зберегти життя 150 тисяч наших громадян. Лікування ВІЛ перешкоджає розмноженню вірусу в організмі, сприяє відновленню імунної системи, покращує якість і тривалість життя ВІЛ-інфікованих, а також суттєво знижує ризик передачі ВІЛ іншим людям. А за обставин поєднання «епідемії в епідемії» (ВІЛ та COVID19), важливо зберегти всі ефективні протиепідемічні напрямки та результати, включаючи медичні сервіси для ВІЛ-позитивних українців, лікування, соціальну і медичну підтримку.

Питання протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу в Україні є одним із пріоритетних напрямів державної політики у сфері охорони здоров’я та предметом міжнародних зобов’язань. За оцінкою ВООЗ/ЮНЕЙДС Україна продовжує залишатись регіоном з високим рівнем поширення ВІЛ серед країн Центральної Європи та Східної Азії. Аналіз ситуації з ВІЛ/СНІД свідчить про те, що кожна третя ВІЛ-позитивна людина або не знає свій ВІЛ-статус, або залишається поза межами медичного нагляду і, відповідно, не отримує специфічного лікування; крім того, не зменшується частка дітей з вродженою ВІЛ-інфекцією; виявляються нові випадки інфікування серед молоді віком до 25 років; набувають все більшого епідемічного значення високо стигматизовані групи (чоловіки, які мають секс з чоловіками; споживачі ін’єкційних наркотиків; особи, залучені до комерційного сексу та інші).

У Житомирській області станом на 01.05.2021 року (починаючи з 1995 р.) виявлено – 10448 осіб, які мають позитивний результат обстеження на ВІЛ, з них охоплено медичним наглядом 7945 осіб.
Захворіло на СНІД  2632,  а померли від СНІДу 1182 жителі області.
Діагноз «туберкульоз» встановлено 1614 ВІЛ-інфікованим.
Серед переважної більшості наших громадян інфікування ВІЛ відбувається статевим шляхом, що становить 47% або 3721 особа; парентеральний (через кров) шлях передачі ВІЛ становить 35% або 2775 осіб.
ВІЛ-інфікованими жінками народжено – 1416 дітей, з яких 70 дітям встановлено діагноз «ВІЛ-інфекція», а у 1128 дітей після досягнення ними 1,5-річного віку такий діагноз знято, тобто ці дітки є абсолютно здоровими.
По області безкоштовно приймають антиретровірусну терапію 2430 ВІЛ-інфікованих, серед яких: 2363 дорослих та 67 дітей.
Починаючи з 2014 року, охоплення лікуванням зросло майже в 3,5 рази, що суттєво вплинуло на зменшення смертності від СНІД та покращило якість життя ВІЛ-інфікованих.
Разом з тим, залишається проблема несвоєчасного звернення людей, які живуть з ВІЛ по медичну допомогу, а відтак пізнє виявлення СНІДу та поєднанння ВІЛ-інфекції з туберкульозом, що обумовлює подальшу смертність серед хворих.

Чим раніше людина з ВІЛ починає приймати антиретровірусну терапію, тим краще для її здоров’я та безпеки її близьких!

Сьогодення вимагає особливої уваги до проблем ВІЛ/СНІДу не лише від медичних працівників, а й усього суспільства. Відповідальність за попередження ВІЛ-інфікування покладається на кожного громадянина, в першу чергу, його особистою безпечною поведінкою. Вчасне виявлення та встановлення ВІЛ-статусу і початок лікування — гарантують довге повноцінне життя. А дієва профілактика з проходженням безкоштовного тесту на ВІЛ має стати обов’язковим компонент збереження суспільного здоров’я. Лише спільними зусиллями ми здатні вплинути на загрозу та подолати епідемію ВІЛ/СНІД в Україні!

Пройти безкоштовне обстеження на ВІЛ-інфекцію можна у свого сімейного лікаря, або звернутися до кабінету довіри КНП «Обласний медичний спеціалізований центр» Житомирської обласної ради за адресою: м. Житомир, вул. Покровська, 28.

Безкоштовно замовити оральний тест на ВІЛ додому чи знайти найближчий до вас пункт тестування, можна, скориставшись опцією «Хочу обстежитись» на сайті  https://prozdorovia.in.ua/khochu-obstezhytys/ 

КНП «Обласний медичний спеціалізований центр» Житомирської обласної ради, БФ «Нехай твоє серце б’ється».

Обласний центр громадського здоров’я.