12 листопада – Всесвітній день боротьби з пневмонією - Житомирський обласний центр громадського здоров'я

Ця дата з’явилась у календарі 2009 року за ініціативою Глобальної коаліції проти дитячої пневмонії.

Цього року Всесвітній день пневмонії вперше відбувається під час глобальної пандемії, що спричинила різке зростання кількості захворювань на пневмонію.

Пневмонія — це гостре запалення легеневої тканини, яке може бути небезпечним та мати летальні наслідки. Легені складаються з дрібних міхурців, альвеол, які при диханні наповнюються повітрям. У хворого з пневмонією в альвеолах накопичуються гній та рідина, що ускладнюють газообмін і зумовлюють біль під час дихання.

Збудники пневмонії: бактерії, віруси, грибки та деякі найпростіші мікроорганізми. Розвиток бактеріальної пневмонії у дітей найчастіше зумовлюють пневмококи (Streptococcus Pneumoniaе) та гемофільна паличка типу b (Haemophilus Influenzae Type b, Hib).

Симптоми вірусної та бактеріальної пневмонії загалом подібні, однак у хворого на вірусну пневмонію може проявлятися більша кількість різноманітних ознак. Основні симптоми пневмонії: підвищення температури тіла, кашель вологий або сухий малопродуктивний, часто до появи кашлю в акті дихання беруть участь допоміжні м’язи – роздування крилець носа, відчуття браку повітря, зниження апетиту, втома, сонливість, пітливість, задишка внаслідок фізичного навантаження, може з’явитися біль за грудиною, свистячі хрипи під час дихання (частіше за вірусних інфекцій). Інколи хворим грудним дітям важко пити або ковтати їжу, у них знижується температура тіла, з’являються судоми, дехто може навіть знепритомніти.

Пневмонія щороку вражає понад 22 мільйони дітей у країнах із низьким та середнім рівнем доходу. Це захворювання є головною причиною смертності неповнолітніх у всьому світі і забирає життя понад 800 000 дітей у віці до п’яти років щороку. Це більше, ніж малярія, кір та діарея, разом узяті.

ВООЗ зазначає, що профілактика пневмонії є основним принципом стратегії зниження рівня дитячої смертності у всьому світі.

Запобігти цій хворобі допоможуть досить прості заходи:

– імунізація проти гемофільної інфекції, пневмокока, кору і кашлюку;

– важливе значення має адекватне харчування, починаючи з виключно грудного вигодовування протягом перших 6 місяців життя, що також ефективно для скорочення тривалості хвороби, якщо дитина все-таки захворіє;

– боротьба з такими екологічними факторами, як забруднення повітря всередині приміщень (наприклад, використання доступних за ціною екологічно чистих кухонних плит), і створення умов для дотримання правил гігієни в перенаселених помешканнях.

Дослідження показали, що ретельне миття рук з милом знижує ризик пневмонії на 50 відсотків.

Якщо у вас з’явилися симптоми, негайно зверніться до лікаря! Самолікування, особливо із використанням антибіотиків, може значно ускладнити діагностику пневмонії та подальшу фахову терапію!

Обласний центр громадського здоров’я