10 жовтня – Всесвітній день психічного здоров’я - Житомирський обласний центр громадського здоров'я

Всесвітній день психічного здоров’я вперше було відзначено з ініціативи Всесвітньої федерації психічного здоров’я 10 жовтня 1992 року.

Тема 2020 року – «Захистимо психічне здоров’я: час для інвестицій»

  • Близько 1 млрд людей у світі страждають на психічні розлади.
  • Депресія є однією з основних причин захворюваності та інвалідності серед підлітків та дорослих.
  • У кожної п’ятої дитини та підлітка є психічний розлад.

Стигма, дискримінація та порушення прав людей із психічним здоров’ям залишаються широко поширеними.

Люди з важкими психічними розладами, такими як шизофренія, як правило, помирають на 10-20 років раніше, ніж загальна популяція.

Самогубство щорічно забирає життя близько 800 000 людей – 1 людина гине кожні 40 секунд – і є другою причиною смерті молодих людей у ​​віці 15-29 років.

Незважаючи на загальний характер та масштаби поширеності психічних захворювань, відносно невелика кількість людей у ​​всьому світі має доступ до якісних послуг з охорони психічного здоров’я.

У країнах з низьким та середнім рівнем доходу більше 75% людей із психічними розладами взагалі не отримують лікування.

Країни витрачають у середньому лише 2% своїх національних бюджетів на охорону психічного здоров’я. Це незважаючи на той факт, що кожен долар США, вкладений у масштабне лікування таких поширених психічних розладів, як депресія та тривожність, приносить економічну вигоду в розмірі 5 доларів за рахунок поліпшення показників здоров’я і продуктивності населення.

Під час проведення загальнонаціонального дослідження «Індекс здоров’я. Україна» 2018 року в опитуванні були вперше поставлені два запитання, які можна розглядати як прояв симптомів депресії: «Чи часто у Вас був знижений настрій, туга або почуття безнадійності впродовж останнього місяця?» та «Чи часто Ви помічали відсутність інтересу або задоволення від речей, які зазвичай Вас цікавили або приносили Вам задоволення, упродовж останнього місяця?» У тих респондентів, які відповідали позитивно хоча б на одне з двох запитань, цікавилися, чи зверталися вони з цими скаргами до медичного працівника.

Від 19,6% до 22,6% опитаних відчували симптоми депресії протягом останнього місяця. Найбільшою ця частка була в Івано-Франківській та Чернівецькій (майже половина опитаних); найменшою – у Волинській та Житомирській областях (лише кожен дванадцятий). Тільки 6,4% респондентів серед тих, хто мав хоча б один симптом депресії, зверталися до медичного працівника.

У цілому по Україні 22,6% дорослих відчували часто знижений настрій протягом останнього місяця, 19,6% опитаних помічали відсутність інтересу або задоволення від речей, і тільки 6,4% серед тих, хто мав хоча б один із двох симптомів, зверталися з цими скаргами до медичного працівника.

За частотою звернень до медичних працівників серед тих, хто мав симптоми депресії, перше місце посідає м. Київ (19,1%), а останнє – Івано-Франківська та Кіровоградська області (ніхто не звертався у систему охорони здоров’я).

Серед респондентів Житомирської області 7,3% осіб мали знижений настрій, тугу (друге місце після Волинської обл.), 5,7% помічали відсутність інтересу або задоволення від речей (найнижчий відсоток серед областей), 4,5% – частка осіб, які зверталися з цими скаргами до медичних працівників.

Обласний центр громадського здоров’я.